Preiskavo so že potrdili v tožilstvu. Lagardovo so tudi zaslišali, njeno vpletenost v primer pa so sprva označili kot »očividka«. Preiskava poteka zoper več članov Sarkozyjevega kabineta, v času njegovega predsednikovanja Franciji, ter tudi tajkuna Bernarda Tapieja, poroča Reuters.

V Franciji ima uvedba uradne preiskave skoraj takšno težo kot vložitev obtožnice, do nje pa pride, ko se preiskovalni sodnik odloči, da je treba določen primer preiskati. To sicer ne pomeni, da v vsakem primeru pride do sojenja, pojasnjuje francoska tiskovna agencija AFP.

Lagardova je že povedala, da zaradi preiskave ne bo odstopila s položaja generalne direktorice IMF. Tako kot že ves čas je tudi danes zanikala očitke. »Svojim odvetnikom sem naročila, naj se pritožijo na odločitev, ki je mojem mnenju popolnoma brez osnove,« je izjavila za AFP.

V času, ko je bila še ministrica ...

Nekdanji lastnik Adidasa je bil obdolžen, da je leta 2008 na goljufiv način prišel do velikanske odškodnine za izgube, ki naj bi mu jih leta 1993 pri prodaji Adidasa prizadejala državna banka Crédit Lyonnais.

Christine Lagarde je bila v tistem času na položaju finančne ministrice. V primeru Tapie pa je odredila arbitražo, s katero je poslovnež leta 2008 dobil 285 milijonov evrov odškodnine, z obrestmi skupno 400 milijonov.

Na IMF z direktorji, če se bodo obtožbe zoper Lagardovo izkazale za utemeljene, res nima sreča. Njen predhodnik Dominique Strauss-Kahn je moral odstopiti zaradi vpletenosti v spolni škandal. Strauss-Kahnu so očitali, da je poskušal posiliti sobarico v newyorškem hotelu, tožbo pa so kasneje ovrgli. Pred dnevi je v medijih zaokrožila novica, da nekdanjega direktorja IMF, ki mu je s spolnim škandalom po vodi splavala možnost kandidature na francoskih predsedniških volitvah, preiskujejo še zaradi domnevne vpletenosti v skupinsko posilstvo.