Chomsky je komentiral dejstvo, da se po eni strani države zahodnega Balkana na vse pretege trudijo pridobiti članstvo v EU in Natu, istočasno pa po drugi strani britanski premier David Cameron napoveduje referendum o statusu Združenega kraljestva v Evropski uniji, nemška kanclerka pa meni, da bi se morala širitev EU končati z vstopom Hrvaške.

Veliko razlogov za EU, veliko tudi proti

Chomsky je prepričan, da obstaja veliko razlogov za vstop v EU, kakor tudi veliko proti. »Če Grčija ne bi bila v območju evra, bi izgubila številne koristi, ki jih ima od članstva, a bi imela po drugi strani možnost nadzora nad valuto in izvozom, kar je v osnovi način, da bi se lahko izvila iz recesije. Velika Britanija ima svoje zgodovinske, ekonomske in strateške razloge za tako potezo, zato tudi ne potrebuje analogije z Balkanom,« je povedal Chomsky.

V nastanek »Velike Albanije« ne verjame

Ruski strokovnjaki so nedavno pojasnili, da bosta do leta 2035 z obličja Zemlje izginili tako Belorusija kot Bosna in Hercegovina, po njihovem mnenju pa bo nastala »Velika Albanija«. Po njihovem mnenju se takšna situacija sklada s tezo političnega znanstvenika Samuela Phillipsa Huntingtona o trku civilizacij. Chomsky pravi, da ne tudi ob njegovi tezi ne verjame kredibilnosti takšnih predvidevanj.

Noam Chomsky je svetovno poznan ameriški lingvist, filozof, zgodovinar in politični aktivist. Že več kot 50 let dela kot profesor na priznani univerzi MIT, strokovnjaki pa ga velikokrat označujejo kot »očeta moderne lingvistike«. Poleg tega je priznan avtor na področju politike in geopolitike, leta 2005 pa je prejel naziv častnega doktorja Univerze v Ljubljani.