Hans Günter Wallraff je nemški raziskovalni novinar in pisatelj. Že pred desetletji si je zadal nalogo, da bo razkril, kako umazan je včasih svet dela in kako poslovno tudi najbolj uspešna podjetja s svojimi zaposlenimi ravnajo ponižujoče in kršijo njihove delavske pravice. Širši javnosti je danes 71-letni novinar najbolj znan kot Ali Levent Sinirliog, lu, od leta 1983 je namreč zamaskiran kot turški »gastarbajter« delal v velikih podjetjih, kot sta McDonald's in Thyssen. Knjigo, v kateri je s še nekaj soavtorji opisal, v kako človeka nevrednih razmerah, prežetih z vsakdanjim rasizmom, delajo in živijo gostujoči delavci v Nemčiji, je naslovil »Ganz unten« (Povsem spodaj). Kasneje so po njej posneli film.

Wallraff, ki z desetčlansko ekipo gostuje pri nemški televiziji RTL, je tudi v nedavni reportaži s skrito kamero želel predvsem razkriti delo na črno in kršenje delovne zakonodaje v gostinskih obratih Ergüna Yildiza, ki je pred letom in pol prevzel franšizo verige s hitro hrano Burger King ter upravljal 91 od skupno 671 restavracij Burger King v Nemčiji. Yi-Ko holding je največji franšizni partner Burger Kinga v Nemčiji, lastnika podjetja sta Rus Aleksander Kolobov in omenjeni Ergün Yildiz. Nanj je Wallraff postal pozoren ob opozorilih sindikata gostincev in odkril, da je Yildiz v pravnem sporu z več kot 200 od skupno 3000 delavcev v svojih obratih. Toda novinar Alexander Römer iz ekipe Wallraffovih reporterjev, ki se je pod krinko zaposlil v nekaj naključno izbranih obratih omenjenega imetnika franšize, je s skrito kamero poleg pričakovanega odkril še marsikaj, kar mu je dodobra pokvarilo apetit.

Kako uvela zelenjava znova postane sveža

»Sveže z žara bolje tekne,« se glasi trenutna televizijska reklama verige s hitro hrano, toda Römer je razkril, da so strankam pred pultom postregli z vse prej kot svežimi živili. Tako je bilo meso spečeno vnaprej in so ga več ur hranili na toplem. Rdečo luč, ki je opozarjala na to, da meso že predolgo stoji, so preprosto izklopili in burgerje postregli na tako imenovanih burger zabavah. Narezano zelenjavo, ki so jo hranili na sobni temperaturi, bi morali po določenem času zavreči in postreči svežo. Namesto tega so jo tik pred potekom roka »osvežili« na svoj način in le zamenjali etiketo, na kateri je bil zapisan rok trajanja. Zaposleni, ki so čistili stranišča, so kasneje v istih oblačilih delali v kuhinji in na skrivaj odvzeti vzorci hrane iz kuhinje so pri analizi pokazali tolikšno število bakterij, da jih ni bilo več mogoče prešteti. Med njimi so bile tudi kolibakterije, ki kažejo na okuženost odvzetih vzorcev s fekalijami.

Za takšne razmere so še najmanj krivi zaposleni, je ugotovil novinar, saj tudi če bi želeli izboljšati higienske razmere, za kaj takega preprosto niso imeli časa, pravila, ki jim jih je v internem elektronskem sporočilu narekoval upravitelj gostinskih obratov, pa so kaj takega praktično onemogočala. Tako je Yildiz zapovedal, da se sme pri pripravi hrane zavreči le 0,2 odstotka uporabljenih živil in le 0,4 odstotka že pripravljene hrane. To pomeni, da smejo v odpad le 4 na 1000 burgerjev. Zaposleni, ki so se takšnim razmeram uprli, so izgubili delo. Ali so bili s tem na boljšem ali na slabšem, je težko reči, je ugotavljal reporter, ki ga je ena od zaposlenih svarila, naj raje ne dela za Yildiza. Delavce v svojih obratih je plačeval 7,71 evra na uro, to pa je bilo tudi vse, kar so dobili, za božičnico in regres za dopust so se lahko obrisali pod nosom. Neplačane nadure so bile prej pravilo kot izjema.

Burger King zaprl dve restavraciji in nagnal šefa

Burger King se je ob velikem razburjenju javnosti, reportažo si je namreč ogledalo več kot 3,8 milijona gledalcev, distanciral od razmer, ki so vladale v omenjenih obratih. Ob tem je tiskovna predstavnica verige s hitro hrano zavrnila njihovo odgovornost za prikazane nepravilnosti in poudarila, da imetnik franšize Yildiz deluje kot samostojen in pravno neodvisen podjetnik. Takšen odziv je še povečal ogorčenje na družbenih omrežjih, kjer so komentarji pozivali k bojkotu hitre hrane.

Zatem je Burger King poslal v izredni nadzor strokovnjake za varnost živil in upravljanje restavracij ter zaprl dva gostinska obrata. V ponedeljek pa je odvzel upravljanje obratov tudi imetniku franšize Yildizu, ki je, kot se je glasilo uradno tiskovno sporočilo, nenadoma odstopil. Njegovo mesto je prevzela Nicole Gottschalk z 20-letnimi izkušnjami v vodenju gostinskih obratov Burger Kinga, so sporočili iz centrale nemške veje verige s hitro hrano in se opravičili svojim strankam.