»Pogovarjamo in dogovarjamo se o tej temi. Mislim, da bomo problem uredili, sicer pa mislim, da ga ne bomo reševali v medijih, temveč v svojem rednem delu,« je dejala Pusićeva novinarjem, ki so spremljali začetek jesenske seje hrvaškega sabora.

Z Milanovićem na isti strani

Zanikala je trditve novinarjev, da je vladna koalicija vprašljiva, ker imata s premierjem Zoranom Milanovićem različna mnenja glede reševanja spora z Brusljem zaradi »lex Perković«.

»Sva na isti strani in bova ostala na isti strani. Ko bomo uredili problem, vas bomo obvestili. Zaenkrat o tem nismo razpravljali niti na vladi,« je še dejala vodja hrvaške diplomacije.

Bruselj še ni uvedel sankcij

Bruselj danes še ni uvedel sankcij proti Hrvaški. Evropska komisija je le sprožila postopek desetdnevnega posvetovanja s članicami unije o sankcijah, ki vključujejo strožji nadzor Hrvaške in zamrznitev sredstev za njene priprave na vstop v schengen.

Države članice medtem lahko podajo svoje predloge in komentarje, ki pa za komisijo niso zavezujoči, tako da lahko po izteku tega obdobja ukrepa v vsakem primeru.

Omejili uporabo pripornega naloga

Komisija zahteva od Zagreba, naj nemudoma in brezpogojno umakne omejitve za izvajanje evropskega pripornega naloga, saj je zakon v nujnem postopku spremenil le tri dni pred vstopom v unijo. Hrvaški sabor je 28. junija omejil uporabo evropskega pripornega naloga zgolj za kazniva dejanja, ki so bila storjena po avgustu 2002.

Podpredsednik hrvaške vlade in notranji minister Ranko Ostojić je danes novinarjem dejal, da bosta vlada in notranje ministrstvo nadaljevala z izvajanjem akcijskega načrta za vstop Hrvaške v schengensko območju, ne glede na to, ali bo Evropska komisija morda ukrepala proti Hrvaški.

Poudaril je, da bodo morebitni ukrepi veljali zgolj do takrat, dokler ne bodo popravili napake. Dodal je, da je Hrvaška že prejela 40 milijonov evrov za priprave na vstop v schengenski pravni red, pričakuje pa tudi naslednji predvideni znesek za ta namen.

Slaba vprašanja poslancev

Premier Milanović je na današnjem začetku jesenske seje sabora odgovarjal na vprašanja poslancev tudi o lex Perković. Poslanec HDZ Josip Borić je vprašal premierja, ali je pripravljen razpisati predčasne volitve.

»Ne morem biti tako slab premier, kot lahko vi zastavljate slaba vprašanja. Kje je predsednik vaše stranke? Ali morda lobira za sankcije proti Hrvaški?« mu je odgovoril Milanović. Predsednik HDZ in poslanec Tomislav Karamarko namreč danes ni bil v saboru, potem ko se je v torek v Nemčiji srečal z nemško kanclerko Angelo Merkel.

Uveljavitev zakona šele 15. julija

Predsednik hrvaške vlade vztraja pri tem, da bodo spremenili sporni zakon, da pa ga bodo uveljavili šele 15. julija prihodnje leto, kar je za Bruselj nesprejemljivo.

Hrvaška vlada bo sicer na četrtkovi redni seji, tako kot je že prej napovedala, obravnavala spremembe spornega zakona, ki ga bo nato poslala v sabor.