Cameron je v težko pričakovanem govoru danes v Londonu Britancem v primeru zmage na volitvah leta 2015 obljubil referendum s preprostim vprašanjem: EU - da ali ne. Njegov govor je bil sicer pretežno proevropski in večkrat je v njem odločno izrazil željo, da Velika Britanija ostane v uniji.

A obenem je dejal, da so za to nujne spremembe, saj EU, kakršna je, preprosto ne uživa zadostne podpore Britancev. Konservativna stranka pa bo po Cameronovih besedah Britance v naslednjem manifestu ob volitvah leta 2015 pozvala k mandatu za pogajanja o novih odnosih z unijo.

Po mnenju Brgleza Cameronove zahteve za vnovična pogajanja o pogojih članstva Velike Britanije niso realne, razen če do njih pride v sklopu nadgrajevanja dosedanje pogodbene osnove, na kateri temelji EU, z novo medvladno konferenco.

»Pravila igre že dovoljevala določene izjeme za Združeno kraljestvo«

"Pravila igre v EU so že do sedaj dovoljevala določne izjeme za Združeno kraljestvo (še na takšnih področjih, kot so človekove pravice ali evro), prav tako so ji omogočala, da je od nje konec koncev več dobila, kot je za to sama prispevala. Tudi ostale članice bi v primeru takšnih dodatnih izjem lahko, da bi jih sprejele, začele postavljati svoje dodatne zahteve in od skupnega projekta bi tako notranje kot zunanjepolitično ostalo le malo," je poudaril Brglez.

Kot je pojasnil, bi tako kot izjeme, ki so bile potrjene z dosedanjimi pogodbami s strani vseh članic, tudi dodatne izjeme morale ratificirati vse članice, kar pa je malo verjetno, če jim to ne bi koristilo. "Obenem bi bil enostranski izstop Združenega kraljestva iz EU za Britance najbrž precej dražji, kot so si ta trenutek pripravljeni priznati," je dodal.

Sicer pa po mnenju Brgleza ni ravno pretirane možnosti, da bi Britanci v primeru referenduma na Otoku glasovali za obstanek v EU. Otok je bil namreč vedno eno od gojišč evroskepticizma. "Obenem morajo pred realizacijo referenduma konservativci še enkrat zmagati na volitvah. Bolj kot realno spreminjanje razmerij med članicami EU je zato ta govor treba razumeti kot poskus poenotenja stranke, ki jo želi Cameron uspešno popeljati na naslednje volitve," je dodal.

Na vprašanje, kako bi morebiten odhod Velike Britanije vplival na EU, pa je po mnenju Brgleza bolj ali manj jasno, da bi bila po njem teža EU in Velike Britanije v svetu manjša. "Obenem pa bi bilo potem morda laže znotraj EU še poglobiti integracijo, če bi bil njen potek odvisen predvsem od nemško-francoske naveze," je sklenil Brglez.

MZZ: Odhod Velike Britanije iz EU bi lahko imel negativne posledice

Odhod Velike Britanije iz EU bi lahko imel negativne posledice tako za unijo kot za Veliko Britanijo, so za STA zapisali na zunanjem ministrstvu in se tako odzvali na današnji govor britanskega premiera Davida Camerona o vlogi Otoka v EU. Govor sicer na MZZ še preučujejo.

Cameron je v težko pričakovanem govoru Britancem v primeru zmage na volitvah leta 2015 obljubil referendum o članstvu države v uniji. To bo referendum s preprostim vprašanjem: EU - da ali ne, je dejal. Cameronov govor je bil sicer proevropski.

Večkrat je v njem odločno izrazil željo, da Velika Britanija ostane v uniji in da v njej igra dejavno vlogo. A obenem je evropske partnerje postavil pred dejstvo, da so za to nujne spremembe, saj EU, kakršna je, preprosto ne uživa zadostne podpore Britancev.

Slovenija pozdravlja Cameronova prizadevanja

Na zunanjem ministrstvu v Ljubljani so danes zapisali, da Slovenija pozdravlja Cameronova prizadevanja, da Velika Britanija ostane zavezana in aktivna članica EU. Tudi Slovenija meni, da je mesto Velike Britanije v EU.

Doprinos Velike Britanije k najbolj uspešnim politikam unije, na primer razvoju notranjega trga, širitvenemu procesu in zunanji trgovinski politiki, je nepogrešljiv. Njen odhod iz unije bi lahko imel negativne posledice tako za EU kot Veliko Britanijo, so poudarili na MZZ.

Kot so dodali, je britanski premier v svojem govoru odprl pomembna vprašanja, o katerih bo potrebna nadaljnja razprava. Z vidika Slovenije je še posebej zanimivo vprašanje demokratične legitimnosti, ki jo je tudi po našem mnenju treba okrepiti.

Prav zato se bo MZZ še posebej angažiral in povabil civilno družbo, strokovno javnost ter politike v Sloveniji k razmisleku o prihodnji Evropski uniji in vlogi Slovenije v njej.

Kacin: Tresla se je gora ...

"Tresla se je gora, rodila se je miš," pa je Cameronov govor komentiral evropski poslanec (Alde/LDS) Jelko Kacin, ki meni, da je EU v Veliki Britaniji poceni strelivo za hranjenje populistov doma.

Namesto da bi se soočili z obstrukcijo in destrukcijo znotraj lastne konservativne stranke, kvazi evropski voditelji, kot je Cameron, bežijo pred lastno politično odgovornostjo doma tako, da se postavljajo s tem, kaj bodo "storili" EU, v sporočilu za javnost piše Kacin.

Najava "svete vojne" proti 27 državam članicam unije v korist lastnega otoka po Kacinovem mnenju ni nikakršna, ne evropska, še manj skupnostna metoda in ni odgovor na izzive britanskega gospodarstva 21. stoletja. Po drugi strani pa EU ni in nikoli ni bila zamišljena kot skupnost "a la carte", kot samopostrežba, kjer vsak vzame, kar se mu zdi, drugo zavrže ali pa celo izsiljuje, poudarja Evropski poslanec.