Brazilijo že več tednov pretresajo množični protesti ljudi, ki so naveličani korupcije, poraznih javnih storitev, za katere plačujejo visoke davke, in velike porabe za nogometno svetovno prvenstvo prihodnje leto ter olimpijske igre leta 2016. Ost protestov je sicer najbolj usmerjena k javnemu prevozu. Proteste so uvodoma sprožile skupine, ki zahtevajo brezplačen javni prevoz.

Rousseffova je protestnikom obljubila, da bo za izboljšavo javnega prometa namenila 25 milijard dolarjev več, prednost pa bo imela podzemna železnica. Napovedala je referendum za politične reforme in naznanila pet ključnih področij, kjer bo vlada skušala izboljšati svoje delo. To so fiskalna odgovornost in nadzor nad inflacijo, politične reforme, zdravstvo, javni prevoz in izobraževanje.

Predstavnikov treh protestniških skupin to ni zadovoljilo. Voditeljica Gibanja za prosti prevoz Mayara Longo Vivian je po srečanju s predsednico povedala, da ni obljubila nobenih konkretnih ukrepov, zato bodo s protesti nadaljevali. »Če imajo milijarde dolarjev za stadione, potem imajo denar za brezplačen javni prevoz,« je medijem po srečanju povedala Longova.

Predsednica Brazilije se je znašla pod kritikami, ker se doslej še ni resneje odzvala na proteste. K ponedeljkovemu sestanku so jo morda prepričale ankete javnega mnenja, ki kažejo, da so tri četrtine Brazilcev na strani protestnikov.

Rouseffova, ki mora prihodnje leto znova pred volivce, se sicer težav zaveda, saj je od kongresa že zahtevala, da ji potrdi predlog za porabo denarja od naftnih prihodkov za izobraževanje in najemanje tujih zdravnikov na območjih, kjer primanjkuje domačih. Vendar pa kongres to zavrača.

Protesti po državi so se v ponedeljek nadaljevali v več mestih in so zahtevali najmanj dve smrtni žrtvi. To sta bili ženski nedaleč od prestolnice Brasilie, ki sta sodelovali v postavljanju cestne blokade in ju je povozil avtomobil. Protesti so bili sicer manj številčni. Največ - 10.000 ljudi - se je zbralo v mestu Porto Alegre.