Policijski komisar mesta Boston Edward Harris je v nedeljo za televizijo CBS povedal, da sta 26-letni Tamerlun Carnajev, ki je bil v petek ubit, in njegov 19-letni brat Džohar poleg bombnega napada na bostonski maraton najverjetneje načrtovala še več razdejanja in pobojev.

Preiskovalce še vedno zanima predvsem domnevni motiv za bombni napad, do katerega je prišlo pretekli ponedeljek. Zanima jih tudi, če sta bila brata povezana s kako domačo ali tujo teroristično organizacijo, piše Washington Post. Separatistični islamisti v ruski province Dagestan, ki jo je pokojni Tamerlun obiskal lani, so vpletenost v bombni napad na Boston zanikali v nedeljo.

Džoharja naj bi zaslišala posebna ekipa Cie, FBI in vojske, bostonski župan in načelnik policije sta včeraj povedala, da vse kaže, da sta brata napad izvedla na lastno pest.

Načrtovala še več napadov

Komisar Davis je povedal, da domneve o več načrtovanih napdih podpirajo dejstva, da so osumljencema zaplenili veliko količino orožja in bomb. Dodal je, da morda obstaja še kaj eksploziva in orožja, ki ga še niso našli. Kljub temu je zagotovil, da so prebivalci Bostona zdaj povsem varni.

Starejši Tamerlun je umrl med prvim petkovim večjim spopadom s policijo, Džohar pa je najprej pobegnil in se skril pod ponjavo v čoln na dvorišču hiše v predmestju Watertown. Čez nekaj ur so ga našli in hudo ranjenega odpeljali v bolnišnico.

Preberite v današnji tiskani izdaji: Ranjeni napadalec v bolnišnici, preiskovalci brez odgovorov.

Sodišče se je že odločilo

Ameriški zvezni tožilci so danes v bolnišnici v Bostonu 19-letnega Džoharja Carnajeva seznanili z obtožnico, ki ga bremeni sodelovanja v zaroti za uporabo orožja za množično uničenje proti osebam in premoženju, pri čemer je prišlo do smrtnih primerov. Carnajeva bodo preganjali po civilni poti.

Obtožnica proti Carnajevu je bila uvodoma zapečatena, vendar pa je pravosodni minister ZDA Eric Holder kmalu razkril njeno vsebino. Prej omenjena točka obtožnice prinaša s seboj grožnjo smrtne kazni. Zvezna država Massachusetts ne pozna smrtne kazni in to je glavni razlog, da so Carnajeva prevzeli zvezni tožilci.

Ti bodo grožnjo smrtne kazni izkoristili, da od njega dobijo čim več informacij v zameno za dosmrtni zapor brez možnosti pogojnega izpusta. Umori so sicer v pristojnosti zveznih držav, vendar pa ob pomanjkanju grožnje smrtne kazni v Massachusettsu oblasti nimajo pomembnega vzvoda, da obtoženca prepričajo v sodelovanje.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je danes v Beli hiši vztrajal, da Carnajeva ne bodo obravnavali kot sovražnega bojevnika. Izraz je nastal na začetku vojne proti terorizmu po 11. septembru 2001, ko je administracija Georgea Busha mlajšega iskala načine, da se pri pregonu osumljenih teroristov izogne pristojnosti najprej vseh ameriških sodišč, nato pa le civilnih.

Carney je dejal, da ameriška zakonodaja ne omogoča pregona državljanov na posebnih vojaških sodiščih, ki so jih ustanovili za ujetnike v taborišču Guantanamo na Kubi. Napotitev Carnajeva v Guantanamo so že začeli zahtevati republikanski politiki, ki bodo sedaj okrepili kritike na račun administracije predsednika Baracka Obame.

Obamov pristop do vojne proti terorizmu zaznamuje manj pretiravanja in paranoje, kot je vladala v ZDA po napadih leta 2001. Obama in Holder ostajata prepričana, da je civilni pravosodni sistem več kot dovolj usposobljen za obračunavanje s teroristi. Vendar pa se je njun poskus selitve osumljencev iz Guantanama pred civilno sodišče v New Yorku ponesrečil zaradi nasprotovanja kongresa, ki je s prepovedjo porabe v ta namen onemogočil selitev osumljencev s Kube na ozemlje ZDA.

Več TUKAJ.

Dve bombi, ki jo je pred tednom dni razneslo na cilju bostonskega maratona, sta ubili tri osebe, več kot 180 pa ranili. Motiv za zločin še ni znan. Boston po napadu okreva in v nedeljo so bile številne spominske maše, guverner Massachusettsa pa je za danes deset minut pred 21. uro po srednjeevropskem času napovedal minuto molka v spomin na žrtve, čemur bo sledilo zvonjenje zvonov po vsej državi.