Opozorilo novinarjem: V javnosti ne napadajte vlade

V uvodniku vladnega časnika Global Times so za proteste namreč okrivili aktiviste izven medijske industrije, po navodilih oblasti pa so ga morali objaviti številni drugi mediji. Mnogi veliki mediji so se temu uprli (iz solidarnosti do časnika Južni tednik) in uvodnika niso objavili. V njem so sicer zapisali, da mora imeti tudi svoboda svoje omejitve, novinarje pa so opozorili, naj v javnosti ne napadajo vlade.

V Beijing News so se objavi uprli, saj podpirajo novinarje Južnega tednika in njihovo zahtevo po svobodi govora. Eden od predstavnikov oblasti je danes zjutraj grozil, da bo časopis ukinil, če uvodnika v njem ne objavijo. Po poročanju lokalnih medijev so na časniku po dolgem boju popustili in uvodnik objavili. »Nismo želeli poklekniti, a so nam zlomili kolena,« je na enem od spletnih omrežij zapisal zaposlen na časopisu. »Stisnili smo zobe in pokleknili.«

Dosegli dogovor z vladnim uradom

Po drugi strani pa je kitajski liberalni časnik Nanfang Zhoumo (Južni tednik), katerega novinarji so sprožili enega redkih protestov v tej državi, ko je državni cenzor preprečil natis članka o zaščiti pravic, dosegel dogovor s t.i. pristojnim vladnim uradom. Časnik bo tako v četrtek izšel normalno.

Protestniki so pred dnevi poleg poziva k spoštovanju pravice do svobode govora, k odstopu pozvali vladnega cenzorja, ki je uvodnik časnika nadomestil s člankom, ki je hvalil vladajočo komunistično stranko. Pri umirjanju strasti naj bi sodeloval tudi vodja regijske komunistične stranke. »Dosegli so ustni dogovor. Zadeve so enake kot prej, a bomo videli kako bosta strani sodelovali v prihodnosti,« je dejal nek urednik časopisa Dow Jones Newswires. Po dogovoru naj novinarji vpleteni v proteste ne bi bili kaznovani, medtem ko se oblasti pred objavo ne bi več neposredno vmešavale v vsebine, je še poroča Dow Jones Newswires.

Mala zmaga časopisa

David Bandurski, ki kot raziskovalec na hongkonški univerzi preučuje kitajske medije, je dogovor označil kot "malo zmago". Meni, da bo ta upor morda prepričal oblasti, da ne bodo še dodatno zaostrile nadzora.

Protesti novinarjev za večjo svobodo govora so na Kitajskem sicer redki, so pa sprožili reakcije spletnih osebnosti, ki so protestnike podprli. Spor se je začel, ko je vladni cenzor uvodnik v enem najliberalnejših časnikov zamenjal s hvalospevom komunistični stranki. Kasneje so na mikroblogerski platformi časnika objavili sporočilo, da članka niso zamenjali, kar je privedlo do novih protestov in stavke nekaterih zaposlenih.