Obama naj danes ne bi predstavil novih stališč do orožarske politike v ZDA, pač pa bo verjetno govoril o tem, kako bo njegova administracija v obziru zadnjih pokolov nadaljevala njeno politično pot. Bidenova misija bo koordinacija procesa med vladnimi agencijami, ki bodo poskušale oblikovati ustrezne spremembe orožarske zakonodaje, predvsem na področju nošenja osebnega strelnega orožja, piše Reuters.

Masaker v zvezni državi Connecticutu je bilo že četrto letošnje streljanje, ki je zahtevalo večje število žrtev. Predsednik Obama je že dan po streljanju zahteval nov način obravnave strelskega nasilja v ZDA. »Naredili bomo vse kar je v naši moči, da preprečimo nadaljne tovrstne tragedije,« je dejal.

Zaradi masivne priljubljenosti strelnega orožja v ZDA pa bo to zahtevna naloga. Pri tem bo imela njegova administracija velike težave tudi z enim najmočnejših lobijev v državi, nacionalno orožarsko zvezo (NRA). Pravica do nošenja orožja je v ZDA zapisana v ustavo in jo imajo mnogi Američani za eno izmed temeljnih pravic.

Pred dnevi je senator Zahodne Virginije Joe Manchin, ki je veljal za zagovornika orožarskih pravic, dejal, da se bo zavzel za večjo regulacijo trgovanja in prodaje strelnega orožja. Podobno je napovedala tudi senatorka v državi Kalifornija Dianne Feinstein, ki želi ponovno vpeljati zakon o prepovedi nošenja nekaterih vrst strelnih orožij, ki je veljal že pred leti, a je časovni okvir veljave zakona potekel.