Administraciji in demokratom je čakanja dovolj, čeprav so si za zaplet deloma sami krivi. Za voditelja senatne večine Harryja Reida iz Nevade, ki določa urnik glasovanja, so prioriteta sodniški kandidati. Republikanci so te do lani blokirali po tekočem traku, nakar je demokratska večina spremenila pravila igre in jim obstrukcijo pri sodniških kandidatih onemogočila.

Republikance je to razjezilo in se maščujejo z blokadami veleposlanikov in drugih kandidatov za položaje v administraciji, ki potrebujejo senatno potrditev. Administracija se je zato odločila, da zaigra na karto nacionalne varnosti, kar ponavadi deluje, še posebej v predvolilnem času.

"Vsak dan se osredotočam na varnost naše države in državljanov doma in na tujem. To pa je težko uresničiti in naš ugled v svetu je okrnjen, če ne moremo poslati na igrišče popolne ekipe," je zapisala Riceova na blogu Bele hiše.

Tudi tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest je govoril o ogrožanju nacionalnih interesov, vendar je zadevo obrnil še na človeško plat. "Čas je, da republikanci v senatu prenehajo z obstrukcijo in usposobljenim posameznikom dovolijo opravljanje pomembnega dela pri obrambi nacionalnih interesov ZDA. Ti ljudje morajo dati svoje življenje na čakanje, ko se potrditev vleče v nedogled," je dejal.

ZDA v države s katerimi nimajo problematičnih odnosov pogosto pošiljajo tako ali drugače zaslužne ali ugledne ljudi. Profesionalci State Departmenta pa ponavadi odhajajo tja, kjer je treba delati. Najlažja pot do udobnega ambasadorskega položaja je nekaj milijonov dolarjev za volilno kampanjo zmagovitega predsedniškega kandidata, kar pa je lahko včasih dvorezen meč.

Obama je na položaj veleposlanika na Norveškem izbral newyorškega poslovneža Georga Tsunisa, ki mu je pridno zbiral denar za kampanjo leta 2012, na zaslišanju v senatnem odboru pa se je odrezal porazno, saj o Norveški ni vedel veliko. Zato mu nasprotujejo tudi demokrati, kot je senatorka slovenskega rodu iz Minnesote Amy Klobuchar.

Earnest je dejal, da na glasovanje v celotnem senatu čaka trenutno 26 kandidatov za veleposlanike, ki so prestali zaslišanje v odboru za mednarodne odnose. Od teh jih le deset ni kariernih profesionalcev. Sicer pa ne vidi ničesar narobe v kandidatih, ki niso profesionalci in pri tem je navedel Caroline Kennedy, ki uspešno opravlja naloge veleposlanice na Japonskem.

Earnest opozarja, da na potrditev čaka še 70 kandidatov za različne ključne položaje, pomembne za nacionalno varnost v Pentagonu, State Departmentu in drugje.

Predsednik odbora za mednarodne odnose, demokrat Robert Menendez iz New Jerseyja se strinja, da je položaj nevzdržen. Pretekli teden je povedal, da njegovi republikanski kolegi vztrajno izbirajo strategijo zavlačevanja in s tem ogrožajo nacionalno varnost in sposobnost vodenja zunanje politike ZDA.

Menendezov odbor je v torek spravil skozi potrditev nekaj kandidatov za ključne položaje, na primer veleposlanikov v Egiptu, Iraku in Katarju. Sedaj so na čakanju za potrditev v celotnem senatu, kar lahko traja več mesecev. Od maja letos je senat potrdil le pet veleposlaniških kandidatov (Švica, Belize, Angola, Jordanija, Peru).

Obama je pred kratkim predlagal kariernega uslužbenca State Departmenta Brenta Hartleyja za veleposlanika v Sloveniji, ki se mu glede na zaplete obeta dolga čakalna doba, preden bo lahko v Ljubljani zamenjal Josepha Mussomelija. Diplomatski viri pravijo, da je vse v rokah senata in potrditve do jeseni najverjetneje ne bo.

Tiskovna agencija AFP pa ob tem navaja trditve republikanskih virov, da ni vse njihova krivda, ker administracija doslej še ni poslala v senat vseh potrebnih dokumentov, med drugim o kandidatih za veleposlanike v Franciji, na Irskem in tudi v Sloveniji.