Sebastian Edathy, poslanec socialdemokratske stranke, ki je pri kanadskem podjetju naročil 31 videoposnetkov in fotografij golih dečkov ter se tako znašel na seznamu kanadskih preiskovalcev, ki so ga posredovali Interpolu, je poskrbel za krizne razmere v nemški vladi. Danes naj bi se po prvotnih načrtih na prvi seji sestal koalicijski odbor, vendar so sejo odpovedali, namesto tega pa se bodo na posebnem kriznem sestanku sestali šefi koalicijskih strank in se dogovorili, kako ravnati v nastali situaciji.

Krščansko socialna unija (CSU) naj bi sicer že predlagala naslednika Hansa Petra Friedricha, ki je konec tedna odstopil z mesta kmetijskega ministra. Bodoči šef kmetijskega resorja bo Christian Schmidt, doslej državni sekretar na ministrstvu za razvojno pomoč. Toda Bavarci so prepričani, da se jim dogaja krivica, če je zaradi afere odneslo le njihovega ministra, in so prepričani, da bi morali zanjo plačati tudi socialdemokrati.

Hans Peter Friedrich je bil oktobra lani minister za notranje zadeve in državni sekretar z ministrstva ga je obvestil, da se je na spisku kanadskih preiskovalcev znašlo ime nemškega socialdemokratskega poslanca Sebastiana Edathyja. Ker so tedaj potekala koalicijska pogajanja in je Friedrich hotel obvarovati bodočega koalicijskega partnerja pred tem, da bi osumljenega postavil na previsoko funkcijo, je o listi obvestil šefa socialdemokratov Sigmarja Gabriela. Ta je informacijo posredoval še nekdanjemu šefu poslanske skupine socialdemokratov Franku Walterju Steinmeierju in poslovodečemu poslanskega kluba Thomasu Oppermannu.

Oppermann je prejšnji četrtek v sporočilu za javnost povedal, da je bil Friedrich tisti, ki je vodstvo stranke obvestil o možni kazenski preiskavi zoper poslanca Edathyja. Krščanska socialna unija ga zato krivi, da je neposredno sprožil odstop njihovega ministra. CSU zahteva, naj v socialdemokratski stranki raziščejo vse dogajanje v zvezi z afero Edathy in razkrijejo, kdo vse je bil o možni kazenski preiskavi obveščen in ali so informacije posredovali tudi osumljenemu. To od socialdemokratov zahteva tudi kanclerka Angela Merkel.

Šef poslanskega kluba Thomas Oppermann je namreč jeseni poklical šefa Zveznega kriminalističnega urada in ga spraševal, ali res poteka postopek proti Edathyju. Medtem ko je Oppermann sprva trdil, da mu je Jörg Ziercke to potrdil, je klicani zanikal, da bi kar koli povedal o omenjeni zadeve. Kasneje je Oppermann svoje navedbe popravil in dejal, da Ziercke ni hotel komentirati njegovih navedb, iz česar je slednji sklepal, da držijo.

Pismo s tožilstva v parlament potovalo cel teden

Nenavadno je tudi, da je Sebastian Edathy odstopil z mesta poslanca le dva dni pred hišnimi preiskavami v njegovi pisarni in v stanovanju, hkrati pa kriminalisti pri hišni preiskavi niso našli, kar so pričakovali. Ostanki uničenega trdega diska kažejo na to, da je Edathy hišno preiskavo pričakoval in je pred tem odstranil nekatere dokaze, sklepajo kriminalisti. Ob tem se poraja vprašanje, ali ni morda kdo od tistih, ki so vedeli za preiskavo, obvestil tudi osumljenega in tako resno oviral delo preiskovalcev.

Povsem neznana je tudi pot uradnega pisma, v katerem državno tožilstvo obvešča predsednika parlamenta, da je proti enemu od njegovih poslancev sprožena preiskava. Pismo je tožilstvo oddalo že 6. februarja, v pisarno predsednika parlamenta Norberta Lammerta pa je v že odprti kuverti prispelo šele teden dni kasneje. Nemški tednik Spiegel citira nekega preiskovalca, ki sklepa, da je bilo pismo prestreženo.

Ob mnogih napakah, ki so se dogajale v omenjenem primeru, pa je eno težjih očitno storilo tudi tožilstvo, ki je na tiskovni konferenci spregovorilo o podrobnostih preiskave proti Sebastianu Edathyju. Poslanec po vsej verjetnosti ni zagrešil kaznivega dejanja, četudi je naročal fotografije golih dečkov, na katerih je mogoče videti njihova spolovila. Zakon namreč videomaterial in fotografije golih otrok, pri katerih ne gre za poziranje z namenom vzbujati spolno vzburjenje in ne prikazujejo spolnih odnosov mladoletnih, ne opredeljuje kot kaznive.

S tem, ko je tožilstvo javno objavilo podrobne podatke o preiskavi proti poslancu Edathyju, je nedopustno poseglo v njegovo zasebnost, so prepričani nekateri pravni strokovnjaki, ostro pa je državnega tožilca zaradi tega napadel tudi Edathy. Hkrati je zanikal, da bi uničil ali odstranil kakršne koli dokaze, o tem, da bi lahko postal predmet preiskave, pa je sklepal iz poročil medijev lani novembra, ko so obširno pisali o preiskavi kanadskega podjetja.