O njegovi kandidaturi se je ugibalo že dlje časa

Barnier, o čigar kandidaturi se je ugibalo že dlje časa, je tudi dejal, da si je zagotovil podporo znotraj največje politične skupine v Evropskem parlamentu.

Pred njim je željo, da bi na položaju predsednika Evropske komisije zamenjal Joseja Manuela Barrosa, ki se mu letos izteče mandat, napovedal tudi nekdanji luksemburški premier Jean-Claude Juncker, ki prav tako prihaja iz vrst EPP.

Socialisti, druga največja skupina v Evropskem parlamentu, so že lani za svoje kandidata potrdili Nemca Martina Schulza, ki je trenutno predsednik Evropskega parlamenta.

V tekmo za položaj šefa Evropske komisije se bodo po pričakovanjih vključili še vodja evropskih liberalcev Guy Verhofstadt, evropski komisar za finance Olli Rehn in irski premier Enda Kenny, možno pa je, da se bodo pojavili še drugi kandidati.

Končno odločitev o novem predsedniku Evropske komisije bodo na evropskih volitvah konec maja in v juniju sprejeli predsedniki držav in vlad članic EU. Pri tem bodo morali upoštevati izid volitev in mnenje parlamenta, ki bo moral njihov izbor potrditi z absolutno večino.