"Najbolj bi bila učinkovita resolucija po 7. poglavju, ki omogoča spoštovanje določil z vojaškimi ali nevojaškimi sredstvi, kot so sankcije. Načeloma so vse resolucije Varnostnega sveta pravno zavezujoče, vendar pa potrebujemo jasna navodila pod 7. poglavjem," je dejal.

Stalne članice Varnostnega sveta danes v New Yorku nadaljujejo posvetovanja glede resolucije, ki bo potrdila dogovor med ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom in ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem minulo soboto v Ženevi. Dogovor sicer ne predvideva resolucije, ki bi avtorizirala uporabo sile, saj je slednje za Rusijo nesprejemljivo.

Ameriška grožnja s silo je pripeljala do ruske pobude za predajo sirskega kemičnega orožja pod mednarodni nadzor. Sirija je priznala, da ima tovrstno orožje, ki je bilo uporabljeno v pokolu civilistov 21. avgusta v predmestju Damaska in je pristopila k mednarodni Konvenciji proti kemičnemu orožju.

Za zdaj kaže, da je predsedniku ZDA Baracku Obami uspelo z grožnjo, vendar brez dejanskega nasilja, doseči veliko več, kot pa bi mu z bombardiranjem Sirije. Odvisno pa je, ali bo Sirija držala obljube in sprejela načrt za uničenje kemičnega orožja, ki ga bo izrisala resolucija Varnostnega sveta.