Avstralska premierka Julia Gillard je dejala, da glasovanje odraža odločenost parlamenta, da popravi krivice, ki so bile v preteklosti zagrešene nad aborigini. "Verjamem, da bo družba sprejela pravičnost teh prizadevanj, saj Avstralci razumejo, da sta prvotna kultura in zgodovina vir ponosa za nas vse," je dejala Gillardova.

Skupine staroselcev so odločitev pozdravile kot pomemben simboličen korak. Predlog zakona bo sedaj romal v zgornji dom parlamenta, kjer naj bi ga po pričakovanjih sprejeli in tako bo priznanje aboriginov postalo uzakonjeno, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zakon tlakuje pot za izvedbo referenduma, ki bi omogočal tudi ustavno priznanje staroselcev. Gillardova je referendum o spremembi ustave načrtovala že za letos, a se mu je zaradi nizke podpore javnosti odpovedala. Podporo bodo po njenih besedah ponovno preverili čez eno leto.

V Avstralija je treba vsakršno spremembo ustave potrditi na nacionalnem referendumu, tovrstna glasovanja pa so bila doslej le redko uspešna. Med drugim je bil leta 1999 neuspešen referendum o tem, ali naj Avstralija postane republika.

Aborigini veljajo za najrevnejšo etnično skupino v državi. Pri njihovih otrocih obstaja dvakrat večja verjetnost, da bodo umrli pred petim rojstnim dnevom kot pri drugih, aboriginski moški pa v povprečju umirajo dobrih 11 let prej kot ostali moški.

V času britanske naselitve Avstralije leta 1788 je tam živelo okoli milijon staroselcev, danes pa jih v državi z 22 milijoni prebivalci živi okoli 470.000.

Tedanji premier Kevin Rudd se je februarja 2008 v zgodovinskem govoru opravičil aboriginom za več kot dvesto let diskriminacije in zlorab domorodnega prebivalstva.