Kot je pojasnila, so na srečanju, na katerem sta premiera Srbije in Kosova iskala rešitve za uresničevanje aprilskega sporazuma o normalizaciji odnosov, dosegli konkreten napredek na področjih pravosodja, policije in lokalnih volitev.

Napovedala je, da bo o napredku obvestila tudi ostale države EU. Napredek pri uresničevanju dogovora je namreč pogoj, da bi EU naslednji teden prižgala zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj s Srbijo.

Tudi Thaci je po koncu srečanja dejal, da je prišlo do zbližanja stališč. Ne pa tudi do končnega dogovora, je poudaril.

Delovna večerja med omenjeno trojico in še podpredsednikom srbske vlade Aleksandrom Vučićem se je zavlekla pozno v noč. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug je trajala kar šest ur in se je zaključila ob drugi uri ponoči.

Thaci je sicer napovedal še, da se bodo pogovori med stranema v naslednjih dneh nadaljevali na nižjih ravneh, z Dačićem pa naj bi se znova sestala 8. julija v Bruslju.

Ashtonova in Füle sta nato danes že poslala skupno pismo voditeljem EU, v katerem se se zavzela za "jasno pozitivno odločitev" o začetku pogajanj Srbije z EU. Na štirih straneh so po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug navedeni tudi konkretni ukrepi za uresničitev bruseljskega sporazuma ter dogovori, ki sta jih ob strani dosegle v minulih tednih.

V pismu še zapisano, da sta Beograd in Priština dosegla "bistven napredek" pri normalizaciji odnosov. Po oceni diplomatskih krogov bo imelo to pismo velik pomen, ko bodo voditelji držav EU 28. junija v Bruslju razpravljali o datumu za začetek pogajanj Srbije z EU.

Za danes je tudi napovedan sestanek vodij misij držav članic EU, na katerem bodo na podlagi omenjenega pisma sestavili načrt za odločitev o datumu, tega pa bodo potem posredovali zunanjim ministrom držav članic EU.

Slednji bodo o tem načrtu govorili v Luxembourgu v torek, zadnjo besedo pa bodo imeli voditelji EU na vrhu 28. junija.

Na današnjo novico iz Bruslja se je odzval tudi poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo Jelko Kacin (ALDE/LDS) in pozdravil odločilen napredek v pogovorih o uresničevanju bruseljskega sporazuma.

"Nekateri pomembni koraki so že narejeni, a za hitrost evropskih integracij Srbije in Kosova je zelo pomembno, da se celoten dogovor uresniči v praksi v že dogovorjenih časovnih okvirih. To še posebej velja, poleg teme severa Kosova, za vprašanje telekomunikacij in oskrbe z energijo, ki je ostalo odprto. Rezultati v uresničevanju bruseljskega sporazuma bi morali biti prepoznani in priznani tudi v zaključkih junijskega vrha EU," je v sporočilu za javnost zapisal Kacin

Poudaril je tudi, da je uspeh dialoga Beograda in Prištine dragocen primer, ki bi ga morali proučiti vsi voditelji držav Zahodnega Balkana.