Ashtonova je novinarjem povedala, da je Mursi »dobro« in da ima dostop do novic. Njun pogovor je opisala kot »prijateljski, odprt in zelo odkrit«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Podrobnosti pogovora ne bo razkrila

Mursija vojska zadržuje na neznanem kraju. Grozi mu obtožnica zaradi zarote z islamistično skupino Hamas za izvedbo »sovražnih dejanj«.

Kaj točno ji je Mursi rekel, Ashtonova danes ni želela razkriti. »Ne bom polagala besed v njegova usta,« je dejala. »Tudi njemu sem rekla, da ne bom zastopala njegovih stališč, saj me v teh okoliščinah ne more popraviti,« je dodala.

Ne ve, kje je

Visoka zunanjepolitična predstavnica tudi ni razkrila, kje se Mursi nahaja. »Ne vem, kje je, a sem videla, kaj mu je na voljo,« je pojasnila po poročanju britanskega BBC. »Ima dostop do informacij prek televizije in časnikov, zato sva lahko govorila o situaciji. Govorila sva lahko tudi o potrebi, da se zadeve premaknejo naprej,« je pojasnila.

Iz Kaira so Ashtonovo na srečanje z Mursijem ponoči prepeljali z vojaškim helikopterjem. Tiskovna predstavnica Ashtonove Maja Kocijančič je zgodaj zjutraj prek twitterja sporočila, da sta imela zunanjepolitična predstavnica in Mursi »poglobljeno razpravo«, ki je trajala kaki dve uri.

Francoski zunanji minister zahteva Mursijevo izpustitev

Ashtonova je prva diplomatka iz tujine, ki je obiskala Egipt po krvavem nasilju minuli konec tedna, v katerem je bilo po zadnjih uradnih podatkih ubitih 82 ljudi. To je že njen drugi obisk v državi po odstavitvi predsednika Mursija 3. julija.

Francoski zunanji minister Laurent Fabius je sicer danes zahteval, da se Mursija osvobodi. Politično krizo v Egiptu je opisal kot »zelo kritično« in pozval k izpustitvi »političnih zapornikov, vključno z nekdanjim predsednikom Mursijem«.

Rešitve so v rokah egiptovskih ljudi

Ashtonova se je sicer v okviru obiska srečala tako s predstavniki vlade kot opozicije. Po prihodu v nemirno državo v nedeljo zvečer se je srečala s podpredsednikom za mednarodne zadeve Mohamedom El Baradejem, med drugim pa naj bi se sestala tudi z začasnim predsednikom Adlijem Mansurjem in predstavniki Muslimanske bratovščine.

Danes je sicer pred novinarji poudarila, da v Egiptu ni zato, da bi komur koli govorila, kaj mora narediti. Njen namen je le iskati »skupno podlago«, s katero bi se strinjali obe strani. »Rešitve pa so v rokah egiptovskih ljudi,« je zaključila Ashtonova.

Strah pred novim nasiljem

V Kairu so se v ponedeljek znova zbrali Mursijevi podporniki in se odpravili proti stavbam varnostnih sil, čeprav so jih oblasti posvarile, naj ne prekoračijo svoje pravice do mirnih protestov. Pohod je zbudil strah pred novim nasiljem, a se demonstranti varnostnim silam niso približevali. Po demonstracijah so se brez incidentov vrnili nazaj na mesto, ki so ga okupirali s svojimi šotori.

Drugače je bilo v vzhodnem mestu Ismalija, kjer so v ponedeljek izbruhnili spopadi med Mursijevimi privrženci in nasprotniki. Ranjenih je bilo 18 ljudi.