Ameriško vrhovno sodišče je junija potrdilo sodbo drugostopenjskega oz. prizivnega sodišča v New Yorku, da mora Argentina hedge skladu NML Capital in drugim skladom te vrste, ki pred leti niso želeli pristati na prestrukturiranje njenih dolgov, slednje takoj povrniti v celoti. Rok za plačilo se je iztekel 30. junija, po tem datumu pa je imela država še 30 dni časa, preden bo uradno obveljalo, da je nesposobna poravnati del dolga v tuji valuti. To bi pomenilo delni bankrot.

Argentina bi morala najpozneje danes plačati 539 milijonov dolarjev upnikom, ki so pristali na prestrukturiranje dolga. Vendar pa je ameriško sodišče odločilo, da tega ne sme storiti, če hkrati ne poplača celotnih 1,3 milijarde dolarjev, ki jih dolguje hedge skladom.

Argentinski gospodarski minister Axel Kicillof je v torek letel v New York, kjer se je pridružil maratonskim pogajanjem v prostorih s strani sodišča določenega mediatorja, odvetnika Dana Pollacka. Pollack je sporočil, da gre na pogajanjih za "odkrito izmenjavo pogledov in skrbi". A po 12 urah so se pogovori končali brez rešitve.

Pogajanja naj bi se nadaljevala danes, a konkretna ura ni znana. "Še naprej delamo na tem z vsakim kančkom resne pozornosti, ki si jo vprašanje zasluži," je novinarjem povedal Kicillof.

Po trditvah Buenos Airesa bi povračilo celotne vsote lahko ogrozilo celoten dogovor z upniki, ki so pristali na delni odpis dolga. V torek so Argentino podprli imetniki evrskih obveznic, ki so sodnika Thomasa Grieso pozvali, naj zadrži izvajanje junijske razsodbe. Sporočili so namreč, da so se pripravljeni odpovedati pravici do zahteve po enakem obravnavanju vseh upnikov, vendar pa bi moral Griesa zadržati izvajanje razsodbe, dokler tega ne bi uredili.

Po navedbah AFP obstajajo znaki, da bi lahko prišlo do dogovora v zadnjem trenutku. Po poročanju argentinskih medijev naj bi skupina zasebnih argentinskih bank skušala odkupiti sporne obveznice ali pa podpreti pogajanja z 250 milijonov dolarjev vrednimi garancijami.

Analitiki opozarjajo, da bi delni bankrot še poglobil gospodarske težave, s katerimi se spopada Argentina. Državo med drugim muči visoka inflacija, saj so se cene v prvem polletju dvignile za 15 odstotkov. Morda bi bila nujna tudi nova devalvacija pesa, po že 20-odstotni devalvaciji v januarju. Delni bankrot bi tudi podaljšal obdobje, v katerem je Argentini onemogočen dostop do mednarodnih finančnih trgov.