"Med septembrom 2004 in vsaj do oktobra 2007 je McGraw-Hill v Kaliforniji in drugod prek svoje hčerinske družbe S&P načrtno zasnoval in izvajal sistem zavajanja vlagateljev preko izvedenih finančnih instrumentov na podlagi hipotekarnih posojil," je ministrstvo po poročanju tujih tiskovnih agencij zapisalo v tožbi.

S&P naj bi zamolčal tveganja pri teh vrednostnih papirjih in jim neupravičeno podelil visoke ocene ter jih predstavil kot objektivne in neodvisne, pa čeprav naj bi bil cilj ene od treh vodilnih bonitetnih hiš na svetu dejansko krepitev tržnega deleža.

"S&P je vlagatelje prepričal, da njegove ocene predstavljajo verodostojno mnenje o kakovosti teh izvedenih finančnih instrumentov, pa čeprav temu ni bilo tako," so prepričani na pravosodnem ministrstvu.

S&P zdaj grozi tudi visoka kazen. K tožbi naj bi se priključile tudi nekatere zvezne države.

Kot rečeno, so v središču zgodbe izvedeni finančni instrumenti, v katere so finančni čarovniki z Wall Streeta pred krizo zapakirali hipotekarna posojila, tudi drugorazredna, in jih nato prodajali na borznem trgu.

Tako kot nepremičninski trg se je tudi trg teh izvedenih instrumentov napihnil do neslutenih razsežnosti, bonitetne hiše pa so tem finančnim instrumentom podelile najvišje možne ocene, pa čeprav so v bistvu temeljili na tveganih posojilih.

Ko je počil nepremičninski balon, se je nenadoma trg teh vrednostnih papirjev sesul in tudi vrednost instrumentov z najvišjo oceno je skoraj čez noč strmoglavila.

To je najresnejši napad pravosodnih organov na katero od treh vodilnih ameriških bonitetnih agencij (poleg S&P še Moody's in Fitch), pa čeprav so te že vse od začetka krize predmet stalnih kritik zaradi svojih praks pred izbruhom finančne krize in tudi v zadnji krizi v območju evra.

S svojimi ocenami naj bi agencije namreč prispevale h kopičenju neravnovesij v finančnem sistemu, ki so nato izbruhnila v najhujšo finančno krizo po drugi svetovni vojni.

V S&P so se že pred samo vložitvijo tožbe ostro odzvali, saj so bili o njej predhodno obveščeni. Po njihovih navedbah so razlogi za napovedano tožbo povsem neutemeljeni, saj pred krizo prav nihče, niti nadzorniki finančnega trga, ni uspel napovedati zloma nepremičninskega trga in izbruha krize. Prav tako so se agencije vedno sklicevale na argument, da so njihove ocene le mnenja in niso obvezujoče za vlagatelje.

Po pisanju medijev naj bi bile sicer ameriške oblasti in S&P vse do prejšnjega tedna pogovarjali o poravnavi, a naj bi s pogovori prekinili, potem ko naj bi pravosodno ministrstvo omenilo, da bo zahtevalo vsaj milijardo dolarjev odškodnine. V S&P naj bi bili pripravljeni plačati le 100 milijonov dolarjev.