»Odslej bodo naše varnostne in obrambne sile v vodstvu in bodo prevzele celotno odgovornost za varnost,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Karzaj.

Medtem je generalni sekretar zveze Nata Anders Fogh Rasmussen prenos odgovornosti označil za mejnik. »Afganistanske varnostne sile prevzemajo vodstvo pri varnosti z izjemno odločnostjo in zaslužijo si popolno podporo afganistanskega prebivalstva,« je dejal Rasmussen.

Natove sile bodo tako odslej imele podporno vlogo pri zagotavljanju varnosti, ki jo bodo ohranile vse do umika zadnjih vojakov iz Afganistana konec prihodnjega leta, poroča nemška tiskovna agencija dpa. »Nadaljevali bomo s pomočjo afganistanskim silam v operacijah, če bo potrebno, a teh operacij ne bomo več načrtovali, izvajali ali vodili,« je dodal generalni sekretar Nata.

Na prenos odgovornosti se je odzval tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle, ki je dejal, da je prenos pomemben korak na poti k popolni suverenosti Afganistana. »Kljub vsemu nazadovanju in problemom tudi pri varnostnih razmerah so Afganistanci vedno bolj odgovorni za lastno varnost. Naš angažma v državi pa bo vedno bolj civilne narave,« je dejal nemški zunanji minister o vlogi tujih sil v Afganistanu.

Prevzem odgovornosti za varnost v zadnjih 95 okrožjih zajema območja na jugu in vzhodu države, kjer so talibani osredotočili svoj upor proti silam Nata. Gre za peti in zadnji sklop predaje odgovornosti, doslej pa so afganistanske sile odgovarjale za 85 odstotkov ozemlja države.

Dialog med vlado in talibani

Danes je afganistanski predsednik Hamid Karzaj izjavil, da bo poslal predstavnike varnostnega sveta, ki je bil ustanovljen leta v Katar, da bi tam začeli mirovne pogovore z skupino islamističnih upornikov. Karzajeva oznanitev je prvi pomembnejši korak k vzpostavitvi miru.

Skupina talibanskih odposlancev se je v Katar odpravila že leta 2012, da bi začela s pogovori z ameriško vlado. Toda marca 2012 so talibani pogovore prekinili, saj naj bi jim Washington dajal mešane signale glede afganistanskega procesa sprave. Med najpomembnejšimi člani delegacije v Katarskem glavnem mestu Doha je Tayeb Agha, nekdanji glavni vodja osebja voditelja Mullaha Mohammeda Omarja.

Karzaj pravi, da so bile vzpostavljene tri ključne smernice za mirovne pogovore. Da se morajo, ko se bodo začeli v Katarju, nemudoma preseliti v Afganistan, da se preneha nasilje in da ne postanejo orodje za izkoriščanja Afganistana s strani tretje države.