Ponarejena potrdila o končani izobrazbi ima približno tri odstotke zaposlenih, so v holdingu ugotovili ob notranjem nadzorom. Izredno so že odpustili približno 250 delavcev, ki so lažno predstavili stopnjo svoje izobrazbe, sledile so tudi kazenske ovadbe.

Od zaposlenih, ki so na podlagi ponarejenih spričeval prejemali višje plače, podjetje zahteva povračilo škode. Največ ponarejenih spričeval, okoli 180, so našli med zaposlenimi v Zagrebškem električnem tramvaju (Zet) in Čistoči, nobene pa ni bilo med zaposlenimi v mestnih lekarnah.

Oseba, ki se je lažno predstavila z visoko izobrazbo in je vsak mesec prejela približno 7000 kun (913 evrov) namesto 5500 (718 evrov), kolikor bi imela na podlagi končane srednje šole, bo morala vrniti 1500 kun (195 evrov) razlike za vsak mesec, je danes poročal Jutarnji list.

Nekaj manj kot tretjina vseh ponarejenih spričeval je bila iz zagrebške srednje šole za cestni promet, sledijo še elektrotehnična, trgovska in gostinska srednja šola. Približno deset odstotkov spričeval je s srednjih šol v Gračanici, Doboju, Banja Luki in drugih mest v BiH. Povprečna cena ponarejenega spričevala je bila 4000 evrov, še navaja zagrebški časnik.

Kot dodaja, je lanska revizija ugotovila, da se je 30 ljudi s ponarejenimi diplomami zaposlilo še v času Jugoslavije, 130 v 90. letih prejšnjega stoletja, približno enako število zaposlenih s ponarejenimi spričevali pa je v komunalno podjetje prišlo med letoma 2000 in 2014.