Sirske vladne sile so po navedbah opozicijskih aktivistov v Damasku v sredo zvečer izvedle krvavo operacijo, v kateri je bilo ubitih na desetine ljudi. Po navedbah ameriške tiskovne agencije AP današnji boji kažejo, da se uporniške sile v prestolnici ponovno organizirajo.

Spopadi so bili tako kot prejšnjo noč v južnem predmestju Tadamon, v nasilju v okrožju Džobar je umrlo najmanj šest ljudi.

"Glavni boji se v Alepu še niso začeli"

Poleg Damaska je v zadnjih tednih najhuje v največjem sirskem mestu Alep, kjer vladne sile nadaljujejo z obstreljevanjem položajev upornikov. Sirska vojska je danes tako s tal kot iz zraka bombardirala okrožje Salahedin. "Bombardiranje je bilo najhujše doslej," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal poveljnik opozicijske Svobodne sirske vojske. S topovi in letali so obstreljevali tudi četrti Šar in Sukari.

Neimenovani visoki predstavnik vladnih varnostnih sil je sicer povedal, da se glavni boji še niti začeli niso. "Bitka za Alep se ni še niti začela. Kar se dogaja zdaj, je le predjed. Glavna jed še pride," je zagrozil. Po njegovih besedah so nove vojaške okrepitve že prišle in trenutno naj bi bilo na terenu najmanj 20.000 vojakov. Okrepitve naj bi bile tudi na strani upornikov.

Asad išče pomoč v tujini

Nemški Spiegel danes poroča, da se je režim Bašarja al Asada pričel ozirati po pomoči iz tujine. Delegacija iz Sirije je pod vodstvom namestnika premiera Jamila Kadrija v petek prosila Moskvo za finančno pomoč in gorivo. Sirska delegacija je "zaprosila za določeno vsoto konvertibilne valute, da bi lahko premostila težek položaj v Siriji", so navedli mediji.

Sirski uporniki (foto: AP)

Ruska stran se na prošnjo še ni odzvala. Rusija velja za zaveznico Damaska in je doslej v Varnostnem svetu Združenih narodov blokirala še vse resolucije za močnejši pritisk na režim Bašarja al Asada.

Katar pozval k novemu načrtu za Sirijo

Včeraj so katarske oblasti sporočile, da bo moral naslednik Kofija Anana na mestu posebnega odposlanca ZN in Arabske lige v Siriji podvzeti novo strategijo. Ananov mirovni načrt v šestih točkah so Katarci označili kot neuspešnega. "Priti mora do jasne posodobitve tega načrta, saj je s šestimi točkami konec," je povedal tamkajšnji zunanji minister.

V Damasku ugrabili 48 iranskih romarjev

V Damasku so danes ugrabili 48 iranskih romarjev, poroča iranska tiskovna agencija IRNA. Romarje so zajele oborožene skupine na poti z damaščanskega letališča proti šiitskemu svetišču. Iranci so se vračali iz romanja, je za IRNO povedal neimenovani predstavnik iranskega veleposlaništva v Damasku.

Gre za najnovejši primer niza ugrabitev obiskovalcev iz Irana, ki je zaveznik režima Bašarja al Asada. 48 Irancev je načrtovalo obisk pomembnega šiitskega svetišča na obrobju Damaska. "Še vedno nimamo nobene informacije o usodi iranskih romarjev," so sporočili z iranskega veleposlaništva in dodal, da skušajo izslediti ugrabitelje, pri tem pa jim pomagajo sirske sile. Sirska televizija je poročala, da so Irance ugrabile "oborožene teroristične skupine".

Od začetka nemirov je bilo v Siriji ugrabljenih že več Irancev. Decembra so uporniki ugrabili pet iranskih inženirjev v Homsu, iranski mediji pa so prejšnji mesec poročali o njihovi osvoboditvi. Ena skupina romarjev je bila ugrabljena januarja, druga pa februarja letos, večina pa jih je že na prostosti.

Uradne iranske romarske organizacije so zaradi tovrstnih incidentov že prenehale organizirati romanja v Sirijo. Romarji, ki so jih sirski uporniki ugrabili danes, so očitno potovanje organizirali sami, poročajo iranski mediji.

Ugrabljenega voditelja sirske državne televizije po zaslišanju ubili

Voditelj sirske državne televizije Mohamed al Said, ki so ga ugrabili sredi julija, je bil ubit. "Znani voditelj državne televizije je umrl, odgovornost za njegovo smrt pa je prevzela uporniška skupina Al Nosra," je za francosko tiskovno agencijo sporočil direktor sirskega Observatorija za človekove pravice.

El Nosra je v svojem sporočilu potrdila ugrabitev in umor. Poudarili so, da so „heroji“ iz damaščanske regije zajeli voditelja državne televizije in ga po zaslišanju ubili. Sporočilo so objavili tudi na spletni strani, na kateri se vidi Al Kaidina zastava, ob besedilu pa stoji fotografija voditelja, ki sloni ob zidu. "To naj bo lekcija vsem tistim, ki podpirajo režim," so še sporočili pripadniki uporniške skupine.

Mednarodna nevladna organizacija Novinarji brez meja je 24. julija izrazila zaskrbljenost za al Saida, od ugrabiteljev pa je zahtevala njegovo osvoboditev. Dodali so, da „medijem, novinarjem, profesionalcem in državljanom“ ni treba biti tarča napada v državljansko vojno vpletenih strani v Siriji.

Prebivalci sirskega mesta Fnaz v vrsti čakajo na kruh (foto: AP)

Rusija kritična: Resolucija GS ZN o Siriji zmanjšuje možnost iskanja mirne rešitve

Ruski veleposlanik pri Združenih narodih Vitalij Čurkin je ostro napadel v petek sprejeto resolucijo Generalne skupščine ZN o Siriji, ker po njegovih besedah le še dodatno podžiga delitve glede reševanja krize. "Resolucija ne bo pripomogla k temu, da bi sprti strani začeli v dialogu iskati mirno rešitev spora," je prepričan Čurkin.

Generalna skupščina ZN (GS ZN) je v petek z veliko večino podprla resolucijo, s katero je obsodila nasilje sil sirskega predsednika Bašarja al Asada, hkrati pa je pozvala Varnostni svet ZN (VS ZN) k odločnejšemu reševanju sirskega konflikta. Resolucijo je podprlo 133 držav, 12 jih je bilo proti, 31 pa se jih je vzdržalo.

Odločnejše ukrepanje VS ZN sta že trikrat z vetom preprečili Rusija in Kitajska, zato je svojo resolucijo sprejela GS ZN, kjer imajo vse članice enakovreden glas, pravice veta pa ni. A resolucije GS ZN niso obvezujoče, imajo pa predvsem veliko moralno težo.

GS ZN je z resolucijo, ki jo je v imenu držav Arabske lige predlagala Savdska Arabija, odgovornost za nasilje v prvi vrsti pripisala "sirskim oblastem" pod vodstvom predsednika al Asada. Njegovo vojsko poziva k umiku iz mest nazaj v vojašnice, obsoja tudi Asadovo uporabo težkega orožja, kot so bojni helikopterji, tanki in topništvo proti lastnemu prebivalstvu.

Resolucija Asada tudi opozarja, naj spoštuje mednarodne obveznosti in naj si ne drzne uporabiti kemičnega orožja proti upornikom. Obe strani pa poziva k uresničevanju načrta za predajo oblasti prehodni vladi.

Kitajska za krizo v Siriji obtožuje Zahod

Za zaostrovanje krize v Siriji je odgovoren Zahod, so se danes odzvali v Pekingu na petkov sprejem resolucije o Siriji v Generalni skupščini Združenih narodov. Ker Zahod zagovarja spremembo režima, ne more priti do diplomatske in politične rešitve, so poudarili na zunanjem ministrstvu v Pekingu.