Dramatičen lov na napadalca, ki sta na sedežu satiričnega časnika Charlie Hebdo ubila osem članov uredništva, obiskovalca, hišnika in dva policista, zadolžena za njihovo varnost, potem ko je tednik v minulih letih prejel več groženj islamskih skrajnežev zaradi njihovih karikatur z upodobljenim prerokom Mohamedom, je včeraj doživljal dramatične preobrate. Policija je kmalu po napadu imenovala domnevna storilca, francoska državljana alžirskega rodu Cherifa in Saida Kouachija. Identificirala ju je s pomočjo pozabljenega ali celo namerno puščenega osebnega dokumenta v ukradenem avtomobilu, s katerim sta po vojaško izvedenem napadu v središču Pariza pobegnila s kraja dogodka in ga kasneje zapustila. V tiralici je dodala ime še tretjega osumljenca, 18-letnega Hamyda Mourada iz Charlevilla Mézièresa, mesta ob francoski meji z Belgijo. Domnevno naj bi napadalca čakal v avtomobilu. Mourad, ki so ga mediji povezali z jemensko Al Kaido, se je v sredo zvečer sam predal.

Povedal naj bi, da so ga na policijsko tiralico opozorili prijatelji prek spletnega omrežja, hkrati pa trdi, da je bil v času dopoldanskega napada v domačem mestu v šoli, kar so včeraj na twitterju potrjevali nekateri njegovi sošolci. Policija je v noči na sredo aretirala še šest ljudi, ki so sorodstveno ali drugače povezani z bratoma Kouachi. Mlajši med njima, 32-letni Cherif, je bil v preteklosti že obsojen zaradi teroristične dejavnosti. Leta 2008 je pristal v zaporu kot član džihadistične skupine, ki se je urila v Franciji v streljanju s kalašnikovko, orožjem, uporabljenim tudi v sredinem napadu, da bi se priključila ekstremistom v Iraku.

V nepovezanem napadu ubita policistka

Medtem ko sta bila brata Kouachi na begu, se je na južnem obrobju Pariza zgodil še en strelski napad. Na prizorišču prometne nesreče je na policiste iz avtomatskega orožja streljal neznanec, oblečen v neprebojni jopič, ter ubil policistko in huje ranil občinskega uslužbenca. Notranji minister Bernard Cazeneuve, ki je obiskal kraj dogodka, je ocenil, da napada nista povezana, medije pa pozval k zadržanosti pri poročanju, tako da bodo »tisti na prvih linijah v boju proti kriminalu in terorizmu lahko izvedli potekajoče preiskave«. Ta se je iz okrepljeno varovanega Pariza osredotočila proti območju Reimsa, saj naj bi Cherif in Said Kouachi oropala bencinsko črpalko okoli sedemdeset kilometrov severovzhodno od glavnega mesta in se nato v sivem renaultu cliu odpravila proti glavni cesti, ki ju povezuje. Priče naj bi roparja, ki sta se oskrbela z gorivom in hrano, prepoznale na temelju policijskega opisa, navedle pa so tudi, da sta do zob oborožena. Policija je nemudoma še razširila in okrepila cestne blokade v tem delu Francije, a sta bila do zaključka naše redakcije terorista še na begu. Francoske varnostne službe so se takoj povezale z drugimi evropskimi in ameriškimi, obveščevalni podatki pa, vsaj kolikor je znano, bratov niso povezali v neko širšo teroristično celico z možnostjo povezanih terorističnih napadov. Kljub temu je Velika Britanija, ki ni v schengenskem režimu, močno poostrila mejni nadzor na letališčih in v pristaniščih, skrb, da bi brata Kouachi posnemali bolj ali manj prikriti islamski skrajneži, pa je zavela tudi drugod po Evropi, predvsem v državah, ki so zaznale odhode prebivalcev v vrste džihadistov na Bližnjem vzhodu.

Prikradel se je tudi strah

V Franciji, kjer so se z dnevom žalovanja poklonili žrtvam najhujšega terorističnega napada na njihovih tleh v zadnjih petdesetih letih, so predvsem zatrjevali, da jih bo grozljivo dejanje samo še okrepilo v njihovem boju za svobodo govora in demokracijo ter proti terorizmu, so pa posamezniki tudi priznali, da bodo v bodoče z več nelagodja vstopali na podzemno železnico in v javne prostore, saj tako imenovani osamljeni volkovi postajajo resna nevarnost, kar se je pokazalo že v Sydneyju in Ottawi. Shoda v podporo svobodi izražanja in proti nasilju pod geslom Je suis Charlie sta se na poziv slovenskega društva novinarjev odvila tudi v Ljubljani in Mariboru, kjer so se udeleženci z minuto molka poklonili žrtvam napada v Parizu.