Stoječe veslanje na deski oziroma supanje (angleško SUP – stand up paddling, op. p.) velja v svetovnem merilu za relativno mlado športno disciplino, ki pa ji priljubljenost zelo hitro narašča tudi pri nas. Da se nad tem športom navdušuje vse več Slovencev, gre nekaj zaslug zagotovo pripisati Manci Notar, ki s številnimi uspehi skrbi za širjenje njegove prepoznavnosti.

»Po Evropi je stoječe veslanje že zelo razširjeno in tudi pri nas opažam, da je vsako leto vse več ljubiteljev. Tudi sama skušam šport promovirati in ljudi navdušiti nad njim. Za zdaj se mi zdi, da nam kar uspeva,« pravi rjavolaska in pristavi, da je večina nad stoječim veslanjem na deski navdušena. »Z velikim veseljem ljudem predstavim ta šport, saj si želim, da v njem uživajo.« Čeprav se je najstnica s stoječim veslanjem prvič seznanila šele pred dobrimi štirimi leti, ko jo je nad njim navdušil družinski prijatelj, se je hitro zavihtela na vrh. Tako je leta 2012 na evropskih tekmah nanizala kar devet zaporednih zmag, največji uspeh pa je dosegla na svetovnem prvenstvu lanskega julija na Havajih, ko je na vzdržljivostni tekmi v paru z Michijem Schweigerjem postala svetovna prvakinja v kategoriji mešanih parov.

»Na tekmovanjih sem zmagovala že od samega začetka, menjavale so se zgolj težavnostne kategorije,« pojasni Manca Notar, prepričana, da je za uspeh v veliki meri potrebna zmagovalna miselnost. »Ko grem na tekmo, si rečem, da bom zmagala. Seveda se to ne zgodi vsakič, a pri sebi vem, da brez zmagovalnega odnosa nima smisla nastopiti.«

Kar slovensko tekmovalko naredi tako zelo uspešno in drugačno od preostalih tekmic, je tudi nekoliko specifična tehnika veslanja. »Kar se tiče moje tehnike, lahko rečem, da je takšna že od samega začetka, saj na tak način veslam, odkar so mi dali veslo v roke.«

Stoječe veslanje na deski, zlasti na mirnih vodah, velja za enega varnejših in bolj sproščujočih športov, a je mladenka vseeno že doživela trenutke, ko je njen utrip močno poskočil. »Ko sem na tekmi veslala med havajskima otokoma Molokai in Oahu, je bilo kar veliko morskih psov, enega sem celo videla, kako je plaval pod mojo desko. A med tekmo imaš toliko adrenalina, da na najhujše niti nimaš časa pomisliti. Je bilo pa precej drugače, ko sem morskega psa zagledala med treningom, takrat me je kar pošteno stisnilo pri srcu.«

Ena največjih želja Notarjeve v letošnji sezoni je zmaga v svetovnem pokalu, a bo cilj vse prej kot lahko uresničljiv, saj bo zaradi mature izpustila dve tekmi. Šola je za dvakratno nominiranko za prestižno nagrado ameriškega združenja za stoječo veslačico leta vseeno na prvem mestu. »Po končani srednji šoli želim na študij laboratorijske biomedicine. Zelo me namreč zanima področje razvijanja novih metod za odkrivanje prepovedanih poživil. Če kaj sovražim, je prav doping, ki je prisoten tudi v našem športu. Brez tega nekateri očitno res ne zmorejo,« kritično razmišlja dekle.