Med 12. junijem in 13. julijem se bo v največjo južnoameriško državo zgrnilo na tisoče nogometnih navijačev. A tam jih bržčas čaka kar nekaj preprek, med drugim tudi slabe medkrajevne povezave, skromna hotelska ponudba in zasoljene cene. Valcke je zato že opozoril, da navijači ne bodo mogli spati v avtomobilih in šotorih kot pred osmimi leti v Nemčiji, prav tako pa v obzir ne pride enostavno potovanje po državi z vlaki, saj jih v Braziliji ni.

»Pred največjim izzivom se ne bodo znašle ekipe, mediji ali funkcionarji, temveč navijači. Vem, da o tem ni lahko govoriti, a moje sporočilo navijačem je, da naj se pred prihodom v Brazilijo dobro organizirajo,« je skupini mednarodnih novinarjev dejal sekretar in nadaljeval: »Na plažah ne bo mogoče spati, saj bo zima. Poskrbite, da boste imeli priskrbljeno nastanitev. Ne morete se zgolj pojaviti tam z nahrbtnikom in začeti potovati. Vlakov v Braziliji ni, tudi voziti se ne morete z enega prizorišča do drugega. Ne hodite v Brazilijo misleči, da je tako kot v Nemčiji, da je lahko potovati po državi. Tam ste lahko spali v avtu, tu, v Braziliji, to ne bo mogoče.«

Prepričljivi predsednik da Silva

Kritiki so prepričani, da Brazilija po nepotrebnem prvenstvo organizira v 12 različnih mestih, ko pa bi bilo osem prizorišč povsem dovolj. Kot je povedal Valcke, jih je v to prepričal predsednik Brazilije Luiz Inacio Lula da Silva. »Res je, s tem, ko je v igri več stadionov, se poveča tudi tveganje. A soočiš se s primerom, ko imaš vlado in predsednika, ki ti hitita razlagati, da bi se moralo svetovno prvenstvo odvijati po celotni državi in ne le v nekaterih mestih. Predsednik mi je dejal, da je Brazilija mundial nazadnje gostila leta 1950, da je njegova država v razvoju ter da je pomembno ljudi združiti.«

Na vidiku logistična nočna mora

Valcke je nato nekaj besed namenil tudi logističnim težavam. Teh ne bo malo, saj so organizatorji sklenili, da bodo reprezentance v skupinskem delu igrale na treh različnih prizoriščih. »Sam sem razmišljal, da bi bilo najbolj logično, da 32 reprezentanc razdelimo v štiri skupine in se tako izognemo preseljevanju in menjavanju časovnih pasov,« je dejal Valcke in pristavil, da je tudi tu Fifa podlegla željam prepričljivih gostiteljev.

»Vedeli smo, da lahko zaradi tega nastopijo težave. A takrat je bilo leto 2009. Pričakovali smo, da bo v roku petih let prišlo do sprememb in bodo v skladu z dogovorom razrešili težave in izpolnili pričakovanja.«

A realnost je povsem drugačna. Zračne povezave ostajajo slabe, gradbena dela na letališčih pa zamujajo. S tem se seveda močno povečuje tveganje, da bo v času turnirja prišlo do zmede in prenatrpanosti na letališčih. »Če pet let čakaš pred vhodom nočnega kluba, ti to seveda pokvari večer. Kaj takega se ne bi smelo zgoditi,« je še sklenil Valcke.