Osemindvajsetletnik je po nedeljski tekmi proti madridskem Atleticu gostujoče navijače obtožil rasističnega zmerjanja. Ti so tik pred iztekom srečanja nogometaša začeli žaliti z opičjimi vzkliki, ta pa jim je vrnil s poplesavanjem. »Dogodek me je zelo prizadel. Želel sem izvajati kot, ko je skupina navijačev Atletica začela oponašati opičje glasove. Da bi njihovo dejanje omalovaževal, sem začel poplesavati. Nikogar nisem želel užaliti,« je dogodek komentiral Diop.

»Takšnih provokacij sem deležen na številnih stadionih. Temu je treba narediti konec. Ne vem, ali je šlo za rasistično dejanje, ali zgolj za izkaz pomanjkanja spoštovanja,« je še povedal Diop.

»Tako nazadnjaškim ljudem se lahko le smeješ«

Obilo pozornosti je sicer sprožil že incident le teden dni pred tem, ko je navijač Villareala v branilca Barcelone Danija Alvesa zalučal banano, Brazilec pa jo je pograbil in pojedel. »Navijači morajo prenehati žaliti temnopolte nogometaše z opičjimi gestami,« je bil takrat oster branilec, ki je botroval nastanku kampanje »vsi smo opice«, v katero so se vključili številni nogometni zvezdniki z Neymarjem, Sergiom Aguerom in Luisom Suarezom na čelu.

Neotesanega navijača, ki je v Alvesa zalučal banano, so kasneje odkrili, Villareal pa mu je izrekel doživljenjsko prepoved obiskovanja njihovih tekem. A to je le slaba tolažba za Alvesa, ki pravi, da je takšno vedenje navijačev na stadionih stalnica. »V Španiji sem že 11 let in 11 let se dogaja isto. Tako nazadnjaškim ljudem se lahko le smeješ.«

Vse navijače ne gre metati v isti koš

O dogodku, v katerega je bil Diop vpleten so že v ponedeljek poročali številni mednarodni mediji, vključno z BBC-jem, Daily Mailom in Daily Telegraphom, oglasil pa se je tudi nekdanji angleški reprezentant in igralec Barcelone Gary Lineker, ki je na svoj twitter profil zapisal: »Ljudje v španskem nogometu morajo doumeti, da imajo resne težave z rasizmom. Enostavno ne morejo več tiščati glavo v pesku.«

Bistveno manj pozornosti pa so nedeljskemu incidentu posvečali osrednji španski mediji. »Diopov ples namenjen navijačem Atletica je bil pretiran. A enako velja za domnevne rasistične žalitve,« so prepričani pri Mundu Deportivu, medtem ko so pri konservativnem El Mundu zapisali: »Zaradi dejanja majhnega števila ekstremistov ne gre metati vse navijače v isti koš, ne glede na to, ali gre za navijače Villareala ali Atletica.«

Pri najbolj branem španskem športnem časniku Marci pa so zapisali, da so nogometaši Atletica po tekmi pristopili do Diopa in se mu opravičili za obnašanje svojih navijačev.

V Španiji še vedno močno zakoreninjene selektivnost, izključenost ter pomanjkanje razumevanja do drugih kultur

Španski novinar Salvador Rodriguez Maya, ki že dalj časa poroča o rasizmu v španskem nogometu, do sedaj pa je zabeležil že več kot 300 primerov takšnega vedenja na španskih nogometnih stadionih, je prepričan, da gre za osamljene primere, ki pa jih je treba jemati resno. »Kljub temu pa drži, da se vse skupaj lahko primerja s spečim vulkanom, ki lahko izbruhne kadarkoli. Ne smemo si zatiskati oči,« je posvaril Rodriguez Maya

Podobnega mnenja je tudi njegov stanovski kolega Ramon Miravitllas, ki trdi, da nekatere predele Španije pesti huda ignoranca do zgodovine in drugih kultur. »V španski kulturi sicer ni rasizma, so pa še vedno močno zakoreninjene selektivnost, izključenost ter pomanjkanje razumevanja do drugih kultur. Prav to je največja težava. Španija se ne zaveda, da je država, ki je več let živela na račun imigracije, njena družba pa je multikulturna.«