Klubi petih velikih lig so predstavljali skoraj polovico celotnega evropskega nogometnega trga. Prihodki vseh evropskih klubov so namreč v sezoni 2012-2013 znašali 19,9 milijarde evrov, ugotavlja revizijska hiša v vsakoletnem finančnem poročilo o športnem poslovanju lig, ki se ga je prijelo ime "Money League" (denarna liga).

"Že drugo sezono po vrsti so nogometni klubi petih največjih evropskih lig zabeležili rekordno rast prihodkov, v primerjavi s sezono 1996/97 je rast kar štirikratna," je dejal Dan Jones iz oddelka za analizo finančnega poslovanja športnih organizacij. Obetajo se še lepši časi za velike klube, kajti po napovedih družbe Deloitte bodo skupni prihodki v aktualni sezoni 2013/14 na podlagi novih pogodb o prodaji televizijskih pravic znašali več kot 11 milijard evrov.

Največ prihodkov imajo klubi v Angliji

Na prvem mestu največjih zaslužkarjev je angleška premier league. Prihodki angleških klubov so v sezoni 2012/13 skupaj znašali kar 2,9 milijarde evrov oziroma največ v njihovi zgodovini. Ključ do rekordnih prihodkov so bile televizijske pogodbe. Na drugem mestu je nemška bundesliga z dvema milijardama prihodkov, nato sledijo španska (1,9 milijarde evrov), italijanska (1,7 milijarde evrov) in francoska liga (1,3 milijarde evrov). V aktualni in naslednji sezoni pa se obeta še večji razkorak med angleško in ostalimi najdonosnejšimi ligami, saj naj bi se prihodki v premier league povečali še za dobro milijardo evrov in nato strmo rasli tudi v prihodnje.

Največ dobička v bundesligi, v plusu le Angleži in Nemci

Medtem ko angleška premier league vodi po prihodkih, pa je največ čistega dobička ustvarila bundesliga kar 280 milijonov evrov, skoraj trikrat toliko kot premier league (100 milijonov evrov). Angleška in nemška liga sta sicer edini sezono končali v zelenem, ostale lige še naprej ostajajo v rdečih številkah, čeprav so nekatere od njih nekoliko zmanjšale izgubo.

Precejšnjo težavo za angleške klube še naprej predstavlja visok delež za plače igralcev. V premier league klubi za plače igralcev in trenerjev namenijo 71 odstotkov svojih prihodkov 20 odstotkov več kot v bundesligi, kjer za razliko od ostalih najmočnejših evropskih prvenstev največji priliv sredstev ne predstavljajo televizijski temveč komercialni prihodki.