V zadnji tekmi osmine finala na tem svetovnem prvenstvu sta se pomerili ekipi, ki sta se doslej v četrtfinale uvrstili le vsaka po enkrat. V nekoliko boljšem položaju so bili pred tekmo Belgijci, ki so imeli kot zmagovalci skupine vsaj na papirju vlogo favorita. Njihova premoč se je na igrišču poznala vso tekmo, a je Američane vedno znova reševal razpoloženi vratar Tim Howard, ki je klonil šele v podaljšku.

Prvi so že takoj zapretili Belgijci, ko je Divock Origi po samostojnem prodoru dodobra ogrel Howardove roke. A so Američani nato do desete minute nalet Belgijcev povsem umirili. V 21. minuti so do prve priložnosti prišli Američani. Michael Bradley je dobro preigral belgijsko obrambo, podal Clintu Dempseyju, a je bil Thibaut Courtois dobro postavljen. V 23. minuti je Kevin De Bruyne sam pritekel pred ameriški gol, a meril mimo vrat. V 32. minuti so Američani ostali brez poškodovanega Fabiana Johnsona, ki ga je zamenjal DeAndre Yedlin. Belgijci so še naprej vršili pritisk na Howardova vrata, a zadeti jim ni uspelo. Ob koncu prvega polčasa so preko Yedlina poskusili Američani, a je Graham Zusi zgrešil lep predložek. V sodnikovem dodatku je De Bruyne meril naravnost v Howardove roke.

Tudi drugi polčas so podjetneje začeli Belgijci, Dries Mertens je poskusil z glavo, a je Howard žogo preusmeril čez gol. V 56. minuti je Origi zadel okvir vrat, a gol je Belgijcem preprečila prečka, minuto zatem pa je poskus Jana Vertonghna Howard uspel odbiti. V 60. minuti je Origi podal pred ameriški gol, a je Dries Mertens streljal preslabo. Belgijci so imeli v tem delu tekme terensko premoč, poskusi so se vrstili eden za drugim, razmerje strelov v napadu je bilo kar 20:3, a so manjkali zaključni streli, ali pa se je v ameriških vratih vedno znova izkazal Howard. V 71. minuti je do končnega strela spet prišel Origi, a je Howard spet dobro posredoval. Pet minut kasneje je bil Kevin Mirallas sam pred Howardom, a ameriški čuvaj mreže je bil še enkrat več na pravem mestu. V sodnikovem dodatku so imeli lepo priložnost še Američani, a je Chris Wondolowski iz neposredne bližine meril previsoko.

Odličnega Howarda so Belgijci premagali šele v podaljšku. Igro varovancev Marca Wilmotsa je v dodatnem igralnem času okrepil Romelu Lukaku, ki je v 93. minuti dobro prodrl po desni, našel De Bruyneja v kazenskem prostoru, ta pa je le uspel ugnati ameriškega vratarja. Akterja sta deset minut kasneje zamenjala vlogi, podal je De Bruyne, za 2:0 pa zadel Lukaku. Častni zadetek za Američane je v 107. minuti po podaji Michaela Bradleyja prispeval Julian Green, ki je v igro stopil le nekaj minut pred tem. Američani so nato pritiskali vse do konca, bili nevarnejši nasprotnik, a jim ni uspelo doseči gola za izenačenje.

Prvič po letu 1966 so se tako v četrtfinale uvrstile ekipe, ki so bile po rednem delu zmagovalke skupin.


Belgija – ZDA 2:1 (0:0, 0:0) - po podaljšku


Strelci: De Bruyne 93., Lukaku 105.; Green 107.



Postavi:


Belgija: Courtois, Kompany, Van Buyten, Vertonghen, Alderweireld, Fellaini, Witsel, Hazard (Chadli 111.), De Bruyne, Mertens (Mirallas 60.), Origi (Lukaku 91.)


ZDA: Howard, Beasley, Johnson (Yedlin 32.), Cameron, Besler, Gonzalez, Jones, Bradley, Zusi (Wondolowski 73.), Bedoya (Green 105.), Dempsey