V ZSSS so spomnili, da je Bratuškova pred dnevi dejala, da je na sestanku z Medjo dobila zagotovila, da NLB ne bo financirala prevzema največjega slovenskega trgovca in da je v pogodbi zaveza, da se število zaposlenih ne bo dodatno znižalo. Nove informacije pa po njihovih navedbah kažejo, da temu ni tako.

»Na podlagi vseh javno dostopnih informacij lahko pridemo le do enega zaključka - glede zavez o ohranitvi delovnih mest v pogodbi o prodaji Mercatorja ste očitno lagali. Iskanje razlogov za to bomo prepustili ustreznim preiskovalnim organom,« so v javnem pozivu Medji zapisali v ZSSS.

KPK naj sproži preiskavo prodaje

Nacionalni preiskovalni urad pozivajo, naj javno dostopna dejstva o vlogi Medje v procesu prodajnega postopka Mercatorja vključi v okvir predkazenskega postopka v zvezi s prodajo Mercatorja. Komisijo za preprečevanje korupcije pa pozivajo, da nemudoma sproži preiskavo prodajnega postopka Mercatorja z vidika korupcije.

Ob tem pa Bratuškovo sprašujejo, ali naj ji verjamejo na besedo, da je bila na sestanku z vodilnimi v NLB zavedena. »Prodaja Mercatorja Agrokorju se je očitno morala za vsako ceno zgoditi. Tudi za ceno laganja, zavajanja in skrivanja. In to ceno bodo na koncu plačali zaposleni v Mercatorju,« so dodali.

Iz stranke Solidarnost pa so danes sporočili, da podpirajo vse napore in protestne dogodke, ki imajo za svoj cilj onemogočiti prodajo slovenskega trgovca v danih razmerah. Ob tem poudarjajo, da sam nakup delnic Mercatorja ne pomeni ničesar.

»Finančna konstrukcija za nakup Mercatorja ni zaprta, z nakazilom kupnine je namreč plačana samo tretjina posla. Zaprta finančna konstrukcija bi pomenila, da bi imel Agrokor denar za ponudbo, za prevzem in za dokapitalizacijo; vse to so namreč pogoji prodajnega sporazuma,« so zapisali.

»Razveljavimo gnile kupčije«

Na protestnem shodu v Ljubljani, h kateremu je pozvala koalicija Združena levica, se je danes ob 10. uri zbralo okoli 100 ljudi.

Zbrani opozarjajo, da je Agrokor podjetje z več kot 2,5 milijarde evrov dolga in je popolnoma nelikvidno, prevzem pa bo financiral tako, kakor so potekali menedžerski odkupi podjetij v slovenski tranziciji, to je z dolgom, s katerim bo obremenil prevzeto podjetje.

Na transparentnih imajo med drugim napisano: Za javne banke z javnim nadzorom, Razveljavimo gnile kupčije, Kapitalizem je korupcija, Kapitalizem ne more imeti človeškega obraza, Tovarne tovarišem itd.

Luka Mesec iz Iniciative za demokratični socializem je poudaril, da je Agrokor podjetje z več kot 2,5 milijarde evrov dolga in je popolnoma nelikvidno, prevzem pa bo financiral tako, kakor so potekali menedžerski odkupi podjetij v slovenski tranziciji, to je z dolgom, s katerim bo obremenil prevzeto podjetje. Po njegovem mnenju bo Agrokorjev prevzem Mercatorja vodil v izčrpavanje podjetja ter ogrozil delovna mesta.

»Dva tedna pred državnozborskimi volitvami so izpeljali največji tajkunski posel v zgodovini drugega kroga privatizacije,« je poudaril Mesec. Ob tem je opozoril, da se bo takšna praksa najverjetneje nadaljevala tudi ob nadaljevanju privatizacije.

Podpredsednica Demokratične stranke dela Violeta Tomič je dejala, da protest po sklenjeni prodaji 53-odstotnega deleža v Mercatorju ni »zvonjenje po toči«. »Na vrsti je še veliko podjetij za prodajo in mi želimo zaustaviti ta proces privatizacije, drugače bomo izgubili vse kar imamo,« je dejala.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je pred NLB znova pozval predsednika uprave NLB Janka Medjo k odstopu s tega mesta zaradi zavajanja o zavezah o ohranjanju delovnih mest, ki naj bi jih vsebovala prodajna pogodba.

Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Branimir Štrukelj, ki se je protestnikom pridružil na Trgu republike, pa se je vprašal, v imenu koga NLB prodaja »naše premoženje«, če prodaji nasprotuje tri četrtine državljanov.

V nedeljo protest v Šiški

Današnji shod pa najverjetneje ni bil zadnji ta teden. V nedeljo popoldne naj bi pred trgovskim centrom Mercatorja v Šiški potekal protestni shod somišljenikov, ki prav tako nasprotujejo prodaji Mercatorja. Protesta naj bi se udeležile Mercatorjeve prodajalke, sindikati, dobavitelji in kmetje, shod pa ni bil prijavljen, prav tako pa javno ni znan njegov organizator.