V Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) menijo, da so bili letos pri donacijah dela dohodnine (za letos 2013) ogoljufani. ZPMS je namreč pred dnevi prejela »le« 21.500 evrov ali skoraj 15.000 evrov manj kot leto prej, število donatorjev pa se je zmanjšalo s skoraj 2150 na 1250. Do tako velikega upada donacij je po oceni generalne sekretarke ZPMS Brede Krašna lahko prišlo le zato, ker jih julija lani ministrstvo za delo ni uvrstilo na seznam upravičencev, torej tistih organizacij in društev, ki jim lahko zavezanci podarimo do 0,5-odstotni delež dohodnine.

Breda Krašna pravi, da so šele konec novembra lani ugotovili, da jih ni na seznamu, in na to opozorili ministrstvo za delo, ki jih je takoj, a brez pojasnila, zakaj jih tam ni bilo, znova uvrstilo na seznam. A škoda je bila po njenem že storjena. Dejala je, da so z lastnimi aktivnostmi do konca leta zbrali okoli 1250 donacij (približno toliko, kot jih je pri obračunu upoštevala tudi finančna uprava – Furs), kar naj bi po besedah Brede Krašna kazalo, da Furs ni upošteval »starih« donatorjev. Donacija, ki je zavezanec ne spremeni, se namreč upošteva tudi pri poznejših obračunih.

Ministrstvo za delo bo preverilo, Furs krivdo zanika

Na ministrstvu za delo so nam povedali, da bodo zadevo preverili in ugotovili, kje je prišlo do napake. Furs je kakršno koli krivdo zavrnil, češ da lahko upoštevajo le donacije za upravičence, ki so na seznamu. Čeprav na Fursu dopuščajo možnost, da je nekaj denarja namesto ZPMS dobila država (če zavezanec ne donira, se ta sredstva prelijejo neposredno v proračun), pa večjo možnost za upad donacij pripisujejo vse slabšim gospodarskim razmeram, ki so zmanjšale število dohodninskih zavezancev in obenem tudi znižale višino njihovih prejemkov. Poleg tega se lahko zavezanci premislijo in namenijo denar komu drugemu.

Podatki Fursa to potrjujejo. Število zavezancev se je s skoraj milijon v letu 2012 znižalo na dobrih 950.000, medtem ko je skupni znesek donacij upadel za 346.000 evrov – s 3,946 na 3,600 milijona evrov. Prav tako se je število donacij in prejemkov precej znižalo tudi pri večini drugih največjih prejemnikov, pa čeprav ti niso izpadli s seznama. Pri znova vodilni Slovenski Karitas denimo so se donacije znižale s 148.000 na 133.000 evrov, pri Rdečih noskih, ki so zadržali drugo mesto, pa z 99.000 na 88.000 evrov.

So sredstva romala k podružnici?

Med 20 največjimi prejemniki v letu 2012 so se zvišale donacije le za Hospic, s 36.000 na dobrih 43.000 evrov, med 20 največjih prejemnikov pa so se povzpeli Sklad 05 – Ustanova za družbene naložbe, ki je namenjen financiranju in razvoju socialnega podjetništva – prejel je nekaj več kot 22.000 evrov, Amnesty International Slovenije (slabih 15.000) pa tudi Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje, ki so ji zavezanci donirali okoli 19.500 evrov.

Iz tega je mogoče sklepati, da za upad sredstev, čeprav je do njega verjetno prišlo, ni v celoti kriva država, pač pa je morda del sredstev, ki so jih zavezanci doslej namenjali krovni organizaciji, »romalo« k podružnici – tudi zaradi svojega odmevnega programa Botrstvo.