Izpostavili predvsem prodajo Telekoma Slovenije in Aerodroma Ljubljana

Luka Mesec je pri vprašanju privatizacije izpostavil predvsem prodajo Telekoma Slovenije in Aerodroma Ljubljana, ki sta v teku in se lahko zgodi, da bosta prodana še pred imenovanjem nove vlade. Zato so se s Cerarjem danes želeli pogovoriti, ali bi SMC podprla predlog poslanske skupine ZL, da se glede teh vprašanj skliče izredna seja DZ.

Cerar jim je dejal, da bo ta predlog prenesel svetu stranke in jim sporočil odločitev. Poslanci ZL in Cerar so se danes sicer sestali, da bi jim Cerar predstavil nov osnutek koalicijskega sporazuma.

Predlog o seji velja za vse poslanske skupine

Poslanec ZL Franc Trček je pri tem pojasnil, da so tako oni kot poslanci SMC novi ljudje v politiki in ne vedo, kakšne vse so bile obljube dveh predhodnih vlad, DZ pa je prostor, kjer naj se ta teme odpre in razpravlja o njej.

"Gre za to, da debato premaknemo v parlament in parlament ni več to, kar je bil zadnjih deset let, ko so se strankarski šefi zmenijo, mi pa smo poslušni kužki, ki dvigujemo roke," je bil oster poslanec. Poudaril je, da predlog o seji velja za vse poslanske skupine.

Mesec: Niti zaposleni niso obveščeni, kaj se z njihovimi podjetji dogaja

Mesec dodaja, da javnost o privatizaciji teh dveh podjetij ne ve nič in se vse dogaja za zaprtimi vrati. Niti zaposleni niso obveščeni, kaj se z njihovimi podjetji dogaja, je izpostavil Mesec. Pri primeru Aerodroma se niti ne ve, po kakšnih merilih se je izbralo nemški Fraport, čeprav so prispele štiri ponudbe, je dodal.

ZL se ta seja zdi nujna, da se slovenski javnosti predstavi, kaj te privatizacije pomenijo. Kot pravi Mesec, privatizacija Telekoma pomeni, da država prodaja podjetje, ki je imelo lani 52 milijonov evrov dobička, ki ga je vplačalo v državni proračun. Omenil je primer hrvaškega telekoma, kjer je po prodaji prišlo do odpuščanj, in izrazil bojazen, da bi se s privatizacijo lahko tako zgodilo tudi v Telekomu Slovenije. "S Telekomom država prodaja podjetje, ki je dobičkonosno, dela v družbeno dobro in je eden od najboljših zaposlovalcev," je poudaril.

Pri Aerodromu pa je Mesec poudaril, da je družba v zadnjih desetih letih vedno poslovala z dobičkom. "Poleg tega ima to podjetje 30 hektarjev zazidljivih površin in ogromno nepremičnin ter akumuliranih dobičkov, iz katerih je s podporo evropskih sredstev nameraval zgraditi terminal, vreden 81 milijonov evrov," je povedal Mesec. Zdaj pa to podjetje država prodaja za skupno 250 milijonov evrov, je še poudaril vodja poslanske skupine ZL.

Končno odločitev o tem, ali bodo Cerarja podprli na glasovanju na mandatarja, bo ZL sporočila v prihodnjih dneh.