Če bo vlada prihodnji teden še imela polna pooblastila, si Židan želi, da bi bila njena prioriteta gospodarska rast. »Če bomo v petek zvečer ali v soboto ugotovili, da vlade ni več, pa je treba čim prej na volitve, če je le možno, še pred poletnimi počitnicami,« je pred današnjo sejo vlade, morda zadnjo s polnimi pooblastili, dejal Židan.

Slovenija si po njegovem mnenju ne more privoščiti pet mesecev brezvladja, saj vlada brez polnih pooblastil lahko le delno vlada. Sicer pa Židan ne želi komentirati zadev v PS. Karkoli bodo naredili, je legitimno, je dejal v izjavi novinarjem.

Židan: Manjšinske vlade ne more biti

Manjšinske vlade v primeru zmage Bratuškove na kongresu PS pa po besedah Židana sploh ne more biti. Spomnil je, da je predsednica obljubila preverjanje zaupanja v DZ. »Zaupnico lahko dobi, če jo podpre najmanj 46 poslancev. Če podpore ne dobi, tudi vlade ne bo več,« je poudaril Židan.

Če bo na kongresu zmagala Bratuškova in bi njeno poslansko skupino zapustilo nekaj Jankovićevih podpornikov, tudi Erjavec pravi, da je treba prešteti poslance, ki podpirajo vlado. V tem primeru bo tudi zaupnica, ki jo je napovedala predsednica, imela svojo vlogo, saj bi prešteli, koliko poslancev PS podpira vlado in kakšno podporo ima ta vlada pri nepovezanih poslancih, je pristavil Erjavec. Če bi vlada imela zadostno podporo, po njegovem mnenju ni razloga, da ne bi delala naprej.

Erjavec: Jankovićeva zmaga bi pomenila politično krizo

Prvak DeSUS je sicer ponovil, da bi Jankovićeva zmaga pomenila politično krizo in to, da prihodnjič na vlado ne bi več prišel s polnimi pooblastili. A v tem primeru opozarja na posledice, med drugim bi po njegovem mnenju padle bonitetne ocene, cena zadolževanja pa narasla.

Po njegovih besedah so tudi v Bruslju zelo zaskrbljeni in ne morejo razumeti, da imamo v Sloveniji vsako leto ali novo vlado ali predčasne volitve.

Erjavec sicer priznava, da bi bile troje volitve v nekaj mesecih, torej evropske, parlamentarne in jeseni lokalne, za stranke zelo naporne.

DeSUS sicer podpira vlado in Bratuškovo. Po Erjavčevem mnenju bi bilo prav, da bi sedanja vlada delo nadaljevala vsaj do konca leta.

Med poslanci PS ni enotne napovedi izida petkovega kongresa stranke

Izid petkovega kongresa je zato težko napovedati, tudi poslanci PS lahko o tem le ugibajo. Večina med njimi naj bi bila sicer naklonjena Bratuškovi, se pa nekateri sprašujejo, zakaj je premierka že vnaprej napovedala, da bo v primeru Jankovićeve zmage na kongresu odstopila. Morda bi bilo namreč bolje, če bi v tem primeru v DZ šla po zaupnico. Tam bi najverjetneje dobila večinsko podporo, odgovornost za usodo države pa bi padla na koalicijske partnerje, razmišljajo nekateri poslanci, ki pa se pred kongresom ne želijo izpostavljati.

Tako pa bodo o morebitnem padcu vlade na petkovem kongresu odločali člani PS. Neuradno Janković še vedno uživa precejšnjo podporo v prestolnici in na Primorskem, kjer je članov stranke tudi največ. Če se bo torej kongresa udeležilo dovolj članov stranke s teh območij, bi tako utegnil zmagati ljubljanski župan. Kljub temu pa v poslanskih vrstah glede na to, da bo glasovanje tajno, dopuščajo možnost, da bi se tehtnica lahko prevesila tudi na stran Bratuškove. Janković je sicer člane tudi sam nagovarjal k čim večji udeležbi, Bratuškova pa je podporo v dneh pred kongresom iskala na srečanjih s članstvom na terenu.