''V Združenju frank v nastajanju želimo mirne rešitve nastale situacije''

Kot so v društvu v nastajanju zapisali v sporočilu za javnost, se problem zaradi učinka sprostitve tečaja švicarskega franka za slovenske posojilojemalce podcenjuje in zna po njihovi oceni dobiti mnogo širše razsežnosti, kot se zdi na prvi pogled.

"Pri tem izrecno poudarjamo, da si v Združenju frank v nastajanju želimo mirne rešitve nastale situacije, vendar v kolikor do tega ne bo prišlo, smo odločeni sprožiti sodni spor za zaščito svojih pravic in vztrajati do konca, saj smo trdno prepričani, da bomo uspeli," so poudarili in dodali: "Še toliko bolj, ker je Sodišče EU, ki je najvišji sodni organ v EU, v popolnoma enaki zadevi že odločalo v prid prizadete stranke, torej kreditojemalca."

Za zdaj nobenega ukrepa

Vlada je v četrtek obravnavala problematiko posojil v frankih in sklenila, da zdaj ne bo sprejela nobenega ukrepa. "Imamo jasno sliko, da je Banka Slovenija ustrezno opozarjala, nimamo pa še jasne slike, kako so navodila upoštevale banke," je po vladi dejal finančni minister Dušan Mramor.

Minister je napovedal tudi srečanje z Združenjem bank Slovenije. Po njegovih pojasnilih bodo pogovori šli v smeri priporočil, kako naj banke ravnajo v primerih, ko so ljudje zaradi spremembe tečaja zašli v težave, in da naj jim pri omogočijo maksimalno pomoč. Mramor je ob tem še opozoril, da gre pri teh pogodbah za odnos med stranko in banko. Ima pa država varovalko v zakonu o potrošniških kreditih, ki določa, da mora biti kreditojemalec o vsem ustrezno obveščen, je povedal.

Združenje Frank izjavo ministra ocenjuje "za nekoliko nerodno"

Združenje Frank izjavo ministra Mramorja, da država ne more posegati v te pogodbe, ocenjuje "za nekoliko nerodno". "Saj po tej logiki davkoplačevalcem tudi slabih tajkunskih kreditov ne bi bilo potrebno sanirati," so poudarili in dodali: "V našem primeru gre za varstvo javne koristi, saj je pri tem šlo za nepošteno poslovno prakso bank na račun ljudi, ki pravočasno plačujejo svoje obveznosti iz kreditnih pogodb."

"Ali gre pri tem za nevednost bančnih uslužbencev ali kovanje dobičkov, bo potrebno vsekakor raziskati. Nepoštene poslovne prakse tudi za bančne storitve in produkte niso in ne smejo biti dovoljene. Prav tako ni dovoljeno zavajanje in ponujanje produktov ali storitev, ki so za končnega potrošnika škodljivi," so poudarili.

Kot so poudarili, je reševanje stanovanjskega problema tudi reševanje eksistenčnega problema in življenjska odločitev, ki jo pretehta vsa družina, pri tem pa je težko pristajajo na trditve, da so varčevalci špekulirali.

Mnogi na robu preživetja

"Danes, ko je švicarski frank pridobil na svoji vrednosti več kot 60 odstotkov od takrat, ko so se sklepale kreditne pogodbe, ki so po našem trdnem prepričanju nične, so mnogi ljudje pahnjeni na rob preživetja, mnogim celo grozi deložacija, saj ob splošni slabi gospodarski situaciji, niso več sposobni nositi finančnega bremena," so še prepričani v društvu.

Kmalu po odločitvi švicarske centralne banke za sprostitev tečaja franka se je na družbenem omrežju Facebook oblikovala skupina Švicarski frank, ki ima nekaj več kot 3000 članov. Zdaj se oblikuje društvo Združenje frank.