Stranka za ekosocializem in trajnostni razvoj Slovenije - TRS, Demokratična stranka dela in Iniciativa za demokratični socializem so se po besedah Nikole Janoviča Kolenca odločile nadaljevati zgodbo združene levice. Ta je edina prava levica v Sloveniji, ki zastopa ideje demokratičnega ekološkega socializma, je zatrdil.

Za obdavčitev kapitala in finančnih transakcij ter nižje davke drugod

Združena levica je na svojo listo uvrstila 88 kandidatov, ki bodo kandidirali v vseh osmih volilnih enotah. Na listi je 36 žensk in 52 moških različnih profilov in starosti. Skupaj so spisali osnutek programa z naslovom »Pot v demokratični ekološki socializem«, ki je po besedah Kolenca v bistvu strateški dokument Združene levice, s katerim se podajajo na predčasne državnozborske volitve.

Splošne smernice programa koalicije na volitvah v DZ so predstavili Luka Mesec (IDS), Violeta Tomič (DSD), Jadranka Vesel iz četrte civilno družbene skupine in Matjaž Hanžek (TRS).

V programu izpostavljajo predvsem ustavitev varčevalnih ukrepov, reševanje podjetij, javni nadzor nad bankami in nižje davke. Zavzemajo se tudi za obdavčitev kapitala in finančnih transakcij. Pri tem je Mesec napovedal boj proti davčnim oazam, v katere se je iz Slovenije steklo več kot 75 milijard evrov.

Zategovanje pasu ne rešuje krize, ampak jo poglablja

Mesec je bil prav tako kritičen do politike zategovanja pasu, »saj to krize ne rešuje, ampak jo poglablja, Za vsak evro, ki so ga evropske države izvzele iz javne porabe, se je njihov BDP zmanjšal za 1,7 evra, kar je kar trikrat slabši rezultat od pričakovanega.«

Povedal je tudi, da država od Bajukove davčne reforme leta 2006, ki je razbremenila bogate in kapital, vsako leto v proračun zbere kar 900 milijonov manj. »Izpad skuša nadomeščati z varčevanjem in s tem breme krize prelaga na najrevnejše. Mi zahtevamo obratno: razbremenitev revnih slojev prebivalstva in večjo davčno obremenitev najbogatejših,« še dodaja Mesec, Violeta Tomič pa se zavzema še za povečanje števila davčnih razredov, ki bi razbremenili najrevnejše.

Veselova se že desetletja zavzema za zadružne delavske prevzeme, Hanžek pa je prepričan, da je treba javnemu sektorju oz. »družbeni blaginji« nameniti več pozornosti.