Raziskavo zbornica izvaja skupaj z Univerzitetnim kliničnim centrom (UKC) Ljubljana, UKC Maribor, Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), katedro za družinsko medicino ljubljanske medicinske fakultete v Ljubljani in Razvojnim centrom IKTS Žalec.

S projektom želijo opredeliti zdravstvena tveganja in delovne obremenitve, ki povzročijo negativne učinke za zdravje in kakovost opravljanja dela pri zdravnikih z izrazitim časovnim preseganjem delovnih obremenitev in zaposlitvijo na več delovnih mestih, navajajo na zdravniški zbornici.

Projekt se bo osredotočil na fiziološke, psihološke, kineziološke in delovne parametre, ki jih je mogoče z ustrezno informacijsko-senzorsko podporo spremljati, jih meriti, nanje opozarjati ter uporabnika z ustrezno predpisanimi preventivnimi in telesnimi dejavnostmi voditi v aktivno nevtralizacijo tveganj.

Odgovorni vodja projekta Alojz Ihan opozarja, da se je o zdravju zdravnikov doslej premalo govorilo. Zaradi velikih obremenitev na delovnem mestu se po njegovih navedbah zdravniki pogosto ne posvečajo dovolj časa svojemu zdravju in dobremu počutju. "Posledice so lahko usodne tako za zdravnike kot za bolnike. Kažejo se v izgorelosti, razvoju bolezni in odvisnosti, prezgodnji smrtnosti zdravnic družinske medicine ter večji možnosti strokovnih napak, ki lahko ogrozijo varnost bolnikov," je poudaril.

Podobna raziskava hkrati poteka na kliniki Mayo v ZDA na skupini njihovih anesteziologov. Prvi podatki o obeh raziskavah bodo predstavljeni v mesecu maju v Ljubljani, ko bodo raziskovalci iz Slovenije in klinike Mayo sodelovali na 2. mednarodnem simpoziju z naslovom Zdrav življenjski slog - med mitom in resničnostjo.