Ob razpravi o možnosti evtanazije se je po opažanju močno povečalo zanimanje za obrazce vnaprej izražene volje, ki so bili doslej relativno neznana možnost. A obrazce trenutno zgolj v papirnati obliki shranjujejo na območnih enotah Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), centralne elektronske evidence pa ni. Tako je precej vprašljivo, ali bo zdravnik v kritičnem trenutku sploh vedel za bolnikovo voljo. Na ZZZS pojasnjujejo, da so ministrstvu za zdravje že večkrat predlagali, da bi to uredili v okviru elektronskega zdravstvenega kartona oziroma projekta e-Zdravje. Tako bi imel zdravnik vseskozi dostop do podatka o bolnikovi volji in bi bilo manj možnosti, da bi jo pri odločitvah o zdravljenju spregledali. A projekt e-Zdravje spremljajo zamude, prav tako pa manjka zakonska podlaga za bolj praktičen dostop do teh podatkov.

Želje bolnikov medtem prehitevajo zdravstveno politiko. »V zadnjih dneh me pogosto sprašujejo o obrazcu vnaprej izražene volje. Ti ljudje se želijo odločiti, da nočejo podaljševanja življenja, ko je smrt neizogibna. Velika večina za to možnost doslej ni vedela,« je povedala ljubljanska zastopnica pacientovih pravic Duša Hlade Zore. Večje zanimanje za uveljavljanje te pravice so opazili tudi v pisarni mariborskega varuha pravic mag. Franceta Prosnika.

Spletni pobudi

Zakonsko pravico do vnaprej izražene volje lahko glede na sedanjo zakonodajo uveljavlja vsaka polnoletna oseba, ki je sposobna odločanja o sebi. Odločitev velja pet let oziroma do preklica. Sprva osebni zdravnik in zastopnik pacientovih pravic natančno preučita pomen in posledice bolnikove odločitve, je pojasnil Prosnik. Zatem se v formalni obliki uveljavi pacientova volja o tem, kakšne zdravstvene oskrbe ne dovoljuje, če bi se znašel v položaju, ko ne bi bil sposoben dati veljavne privolitve. Takšna možnost je na voljo ob hudi bolezni, ki bi v kratkem času, tudi ob ustreznem posegu ali oskrbi, vodila v smrt ali invalidnost.

Kljub temu da imajo bolniki vsaj formalno pravico svojo voljo izraziti vnaprej in s tem na neki način tudi prekiniti podaljševanje življenja, pa so se začela tudi organizirana prizadevanja za pravico do evtanazije. V zadnjih dneh se je tako začelo podpisovanje dveh spletnih pobud v prid evtanaziji.

Preveriti želijo odnos družbe do evtanazije

»Dogajanje v zadnjih dneh nas je prepričalo, da je treba tudi pri nas uzakoniti možnost evtanazije, kot je to dovoljeno na Nizozemskem, v Švici, Belgiji in drugod po svetu,« je povedal Branko Štrucl iz vseslovenskega gibanja ZA dostojanstveno življenje in smrt. Pri odločitvi, pravi Štrucl, ali uzakoniti evtanazijo ali ne, ni le ene resnice oziroma norme, zato se bo v slovenski družbi treba prilagoditi načinu življenja in dopustiti ter vsakomur omogočiti ne le dostojanstveno življenje, temveč tudi takšno smrt. O evtanaziji bi se lahko bolnik pogovoril z zdravnikom, meni Štrucl, tako kot drugod po svetu, kjer je evtanazija dovoljena, pa bi končno odločitev podala posebna komisija. Kot pravi Štrucl, pa peticija, ki jo je do sedaj podpisalo 140 ljudi, ni njihov edini cilj. »S tem želimo le preveriti, ali je slovenska družba pripravljena na evtanazijo, kasneje pa naj se odločijo na referendumu.«

Pobudnik peticije še dodaja, da bo v primeru uzakonjenja evtanazije treba poskrbeti tudi za poseben nadzor, da na bolnika nihče ne bo vplival oziroma izvajal pritiska, predvsem pa, da dokončne odločitve nihče ne more sprejeti brez bolnikove privolitve. Drugo tovrstno pobudo (»Za sprejetje zakona, ki bi dovolil evtanazijo«) je podpisalo nekaj več kot 660 ljudi.