Zaradi zimskih razmer je zaprta cesta čez prelaz Vršič ter cesti Lokve-Čepovan in Lokve-Predmeja. Za priklopnike in polpriklopnike pa velja prepoved na cesti Godovič-Črni Vrh-Col-Ajdovščina ter na hrvaški strani mejnih prehodov Babno Polje in Petrina.

Po državi namreč danes vladajo zelo nizke temperature. Ob 7. uri je bilo najhladneje v Celju, minus 19 stopinj, v Kočevju in v Cerkljah ob Krki so namerili minus 18 stopinj, v Slovenj Gradcu minus 17 stopinj, v Črnomlju minus 16 stopinj, v Ljubljani pa minus 11 stopinj. Najtopleje je v Portorožu, kjer se je termometer dvignil do ledišča.

Tudi čez dan z izjemo Primorske temperature ne bodo segle nad ledišče. Na Agenciji RS za okolje (Arso) ob tem opozarjajo, da bo občutek mraza krepil še veter, zaradi pričakovanih temperatur pa so razglasili oranžni alarm. Na Primorskem bo po napovedih Arsa pihala zmerna burja, ponekod v notranjosti Slovenije pa severovzhodni veter.

Preseganja meje dnevne koncentracije delcev PM10

Arso poleg tega še opozarja na možnost preseganja mejne dnevne koncentracije delcev PM10 v zraku. Velika verjetnost za preseganje mejne vrednosti velja v Zasavju, Celju, Ljubljani in Novem mestu. V Kranju, Mariboru in Murski Soboti pa so preseganja mogoča. V sredo pa bodo preseganja mejne vrednosti za delce PM10 mogoča v notranjosti Slovenije.

V primeru napovedane velike verjetnosti za preseganje dnevnih mejnih vrednosti na agenciji priporočajo občanom in pravnim osebam, da ne kurijo lesa v pečeh in kaminih, če imajo druge možnosti ogrevanja, da zmanjšajo ogrevanje stanovanjskih in poslovnih prostorov, kjer se kot energent uporabljajo tekoča ali trdna goriva, da uporabljajo javni prevoz namesto osebnih vozil ter da ne kurijo na prostem.

V času nizkih temperatur nujna dobra zaščita živali

Slovenija se je v teh dneh znašla v primežu nizkih temperatur, zato Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da je treba živali zaščititi pred škodljivimi vremenskimi vplivi. V času hudega mraza je pomembno, da so živali čiste in suhe, saj ima mokra in z blatom zamazana dlaka manjšo izolacijsko sposobnost.

Prezimovanje rejnih živali na prostem je vse bolj pogost način reje, ki ne predstavlja tveganja za dobrobit živali, če je izveden na pravilen način. Za takšno rejo je npr. primerno govedo (predvsem krave dojilje, presušene krave, plemenske telice), pa tudi ovce in konji.

Pašne živali v zelo mrzlih dneh potrebujejo 15-20 odstotkov več energije, zato takrat pojedo več krme, da si zagotovijo dovolj energije za vzdrževanje telesne temperature. Pomembno je, da so živali v začetku zime v dobri telesni kondiciji, opozarja uprava.

Tako kot čez vse leto tudi pozimi velja, da morajo biti živali na prostem zavarovane pred neugodnimi vremenskimi razmerami, plenilci in drugimi nevarnostmi. Ko je vreme neugodno, morajo dobiti najmanj zaščito pred močnim vetrom in suh prostor oz. suho mesto za počitek, pri čemer je lahko zavetje naravno (grmovje, gozd) ali grajeno. Imeti morajo tudi dovolj krme in pitne vode.

Hišnim živalim, ki so na prostem, morajo imetniki v prihajajočih dneh zagotoviti dobro izoliran prostor, kamor se lahko zatečejo pred mrazom in vetrom, ter več hrane za ohranjanje telesne temperature. Zagotoviti jim morajo tudi dovolj tekoče in zdravstveno neoporečne vode.