S predstavitvijo argumentov hrvaške strani se bo danes popoldan v Haagu začela ustna obravnava pred petčlanskim arbitražnim sodiščem za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško. Začetka ustne obravnave, ki bo potekala do vključno petka, 13. junija, se bo danes udeležila tudi hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić. Slovenski zunanji minister Karl Erjavec pa se bo obravnave udeležil predvidoma v petek med slovenskim predstavljanjem argumentov. Prav takrat naj bi bilo na dnevnem redu vprašanje morske meje oziroma stika Slovenije z odprtim morjem, kar je sodeč po izjavah politikov ključni interes Slovenije, tako da naj bi bila Erjavčeva prisotnost tudi svojevrstno sporočilo arbitrom o tem, kakšno težo vprašanju pripisuje Slovenija. Oba ministra bosta sicer na sodišču le navzoča in ne bosta sodelovala v ustni obravnavi. To je naloga agentk obeh držav in močnih odvetniških ekip, ki sta ju najeli.

Po koncu obravnave javna objava povzetka stališč

Vsa obravnava bo zaupna, kot določa arbitražni sporazum. Bo pa zato po koncu ustne obravnave objavljeno vsebinsko sporočilo za javnost, v katerem bodo povzeta stališča obeh strani. Sporočilo bo objavilo Stalno arbitražno sodišče v Haagu, ki po dogovoru Slovenije in Hrvaške v postopku opravlja tajniške naloge.

Slovenski predstavniki pravijo, da so se na zagovor pripravljali od samega začetka oziroma od sklenitve arbitražnega sporazuma leta 2009. Pripravo pisnih memorandumov in zagovor pred arbitražnim sodiščem ocenjujejo kot enega največjih projektov v samostojni Sloveniji, ob boku predsedovanju EU, OVSE ali varnostnemu svetu OZN.

Ustna obravnava bo potekala tako, da bo najprej Hrvaška predstavila svoje argumente na treh zasedanjih (vsako traja približno tri ure) danes popoldan ter jutri dopoldan in popoldan. Po prosti sredi bo Slovenija predstavljala svoje argumente v četrtek dopoldan in popoldan ter v petek dopoldan. Pričakovati je, da bodo imeli sodniki svoja vprašanja, ki naj bi jih sestavili čez konec tedna, odločijo se lahko tudi za zaslišanja prič ali strokovnjakov. Prihodnji ponedeljek in torek bo nato Hrvaška na novih treh zasedanjih odgovarjala na trditve Slovenije in na morebitna vprašanja sodnikov. Po prosti sredi bo prihodnji četrtek popoldan in dvakrat v petek na vrsti kot zadnja spet Slovenija.

S tem bo procesni del postopka morda tudi končan. Arbitri se naknadno sicer še lahko odločijo tudi za ogled terena, česar doslej niso storili. Pisni del se je končal že marca, ko sta državi druga drugi in sodišču izročili tretji in zadnji dokument z argumentacijo svojih stališč. Razsodbo pričakujejo v prvi polovici prihodnjega leta in je za obe državi zavezujoča.

Naloga sodišča je določiti celotno mejo na kopnem in na morju, stik Slovenije z odprtim morjem in režim za uporabo ustreznih morskih območij.