Orodje kdovpliva.si prikaže podatke o lobiranju na pregleden in vizualno privlačen način. "S tem smo preiskovalnim novinarjem in širši javnosti olajšali delo in jim omogočili lažji vpogled in analizo o stanju lobističnih stikov pri nas," je v sporočilu za javnost zapisala predsednica IT Slovenija Simona Habič.

Po njenih besedah so iz platforme razvidne tudi sive cone, saj mnogo funkcionarjev in javnih uslužbencev kljub zakonski obveznosti še vedno ne poroča o lobističnih stikih, kar se kaže skozi nizko gostoto povezav. Temeljni izziv pa še vedno predstavlja strojna neberljivost javno dostopnih podatkov, kar močno otežuje obdelavo.

Poleg tega obdelavo in analizo podatkov onemogoča toga zakonodaja, pojasnjujejo v TI Slovenia. Kot opozarjajo, nevladne organizacije zato težko opravljajo nalogo nadzornika. Pri objavi podatkov na platformi so zaenkrat morali prikriti imena lobistov, saj so po mnenju informacijskega pooblaščenca ta nejavna.

V TI Slovenia pa menijo, da javni interes v primeru lobiranja prevlada nad pravico do zasebnosti oziroma varstva osebnih podatkov lobistov, saj gre za udejstvovanje pri javnih politikah.

Slovenija je sicer letošnji mednarodni dan boja proti korupciji pričakala na 39. mestu med 175 državami po indeksu zaznave korupcije. Čeprav je Slovenija štiri mesta višje kot lani, Komisija za preprečevanje korupcije poudarja, da še ne vidi napredka pri zaznavi korupcije.