Mnogi namreč menijo, da bi morali volilni sistem spremeniti še pred volitvami. A je glede na napovedi, da naj bi bile predčasne volitve še pred poletjem, malo verjetno, da bi v tako kratkem času lahko prišlo do obsežnejših sprememb volilne zakonodaje ali celo spremembe ustave.

Bi sprememba volilnega sistema vplivala na večjo udeležbo na volitvah?

Javna predstavitev mnenj naj bi odgovorila na vprašanje, ali v Sloveniji potrebujemo ustavno spremembo volilnega zakona ter ali je za izboljšanje stanja v državi sprememba volilnega sistema ključna. V razpravi se bodo dotaknili vprašanja, ali naj se morebitne spremembe volilnega sistema uveljavijo že pred naslednjimi volitvami ali pa je večji vpliv volivcev na izbiro kandidatov mogoče doseči znotraj veljavnega sistema. Aktualno bo tudi vprašanje, ali bi sprememba volilnega sistema vplivala na večjo udeležbo na volitvah.

Razprava bo potekala na podlagi že vloženih predlogov za spremembo volilne zakonodaje. V SDS predlagajo spremembo 80. člena ustave, in sicer tako, da bi poslance v državni zbor volili po dvokrožnem večinskem načelu. Tako bi bili izvoljeni tisti, ki bi prejeli prejeli večino glasov vseh volivcev v volilnem okraju.

Predlog za kombiniran volilni sistem

V Pozitivni Sloveniji pa ob ohranitvi proporcionalnega sistema s spremembami zakona o volitvah v DZ predlagajo ukinitev volilnih okrajev. Volivci bi tako glasovali o celotni listi kandidatov v volilni enoti, uvedel pa bi se absolutno obvezni preferenčni glas.

Svoj predlog novele volilnega zakona je s podpisi 5000 vložila tudi Zveza društev upokojencev Slovenije. Predlagajo kombinirani volilni sistem, po katerem bi imel vsak volivec dva glasova: s prvim bi neposredno volil svojega poslanca v volilnem okraju, z drugim glasom pa odločal, katera lista oziroma stranka ga bo zastopala v parlamentu.