Iz zanesljivih virov smo izvedeli, da se vlada pogovarja o še nekaterih načinih, kako rešiti zagato, v katero jo je spravilo ustavno sodišče, ko je razveljavilo zakon o davku na nepremičnine. Na seznamu možnih ukrepov so se trenutno znašli štirje ukrepi: dva nova (stara) davka in dve globi.

S popisom nepremičnin je država prišla do podatkov lastništva, kar pomeni, da ima vpogled v evidence, koliko stanovanj imajo v lasti nekateri posamezniki oziroma družine, ki so zaradi panike pred nepremičninskim davkom med člane delili stanovanja, vikende in hiše. Vlada razmišlja, da več milijonov evrov, ki jih je ob pripravi davka »vrgla skozi okno«, vseeno ne bi povsem »zavrgla« in uvedla nov stari davek ter nove globe.

Govora je o »davku na svetlobo« ali davku, ki so ga uporabljali v 17., 18., 19. in ponekod tudi v začetku 20. stoletja. O njem ponekod še danes pričajo zazidana okna na stavbah. Gre za davek na prihodek, ki so ga oblasti odmerile glede na število oken na nepremičnini. Bogatejši so imeli večje hiše, kar je posledično pomenilo tudi več oken in zato višji davek. Izvzeti so bili brezdomci in revnejši prebivalci, kar bi vlada upoštevala tudi tokrat. Ukrep bi tako najbolj prizadel lastnike večjih nepremičnin in zelo spominja na nepremičninski davek.

Poleg davka na svetlobo vlada razmišlja še o poostrenem nadzoru lastnikov več stanovanj in uvedbi višjih glob za oddajanje stanovanj na črno. Neurejeno področje oddajanja nepremičnin v Sloveniji ostaja stalnica že od osamosvojitve, vlada pa se je odločila, da je čas, da ugrizne v kislo jabolko in se loti pobiranja davkov tam, kjer »denar odteka brez nadzora že vrsto desetletji«, nam je zaupal vir. Inšpektorji, ki bodo nadzorovali oddajo stanovanj – podatke so pridobili iz popisa nepremičnin – se bodo odzivali tudi na oglase in preverjali, kako bodo lastniki oddajali svoja stanovanja. Vlada razmišlja še o zasegu nepremičnin, ki bi jih nato na dražbah prodajala naprej.

Julija leta 2012 je začel veljati nov davek na luksuzna motorna vozila s prostornino motorja nad 2500 kubičnih centimetrov. Davek pa velja tudi za motorna kolesa nad 1000 kubičnimi centimetri. Vlada zdaj razmišlja še o uvedbi davka na drugo vozilo. Nov davek bi prizadel tiste lastnike premičnin, ki imajo v lasti več kot enega jeklenega konjička. Pri tem vlada razmišlja, da bi obdavčila tudi hkratno lastništvo avtomobila in motorja, pri čemer bi bil dodatno obdavčena tista premičnina, pri kateri so stroški registracije nižji. Davek na drugo vozilo bi vlada označila tudi kot »zeleni davek«, saj bi spodbudil državljane, da razmislijo o lastništvu samo enega avtomobila, medtem ko za preostale poti uporabijo javni prevoz.

Kot zadnje pa vlada razmišlja še o uvedbi globe za neudeležbo v političnem procesu, ki se je kot dobra praksa izkazala v Avstraliji. Zaradi natančnih volilnih imenikov kaznovanje tistih, ki se načrtno ne udeležujejo volitev in referendumov, ne bi bila težava. Z ukrepom pa bi se dvignila tudi politična zavest Slovencev, ki zaradi škandalov na političnem parketu postajajo vse bolj zaspani. S tem bi se lahko spremenil tudi rezultat na volitvah, saj bi svoj glas oddali tudi tisti, ki se vztrajno izogibajo »svoji pravici in dolžnosti«.

Vse nove ukrepe naj bi vlada poskusila vključiti v obrazložitev, ki jo mora poslati Evropski komisiji zaradi padca zakona o davku na nepremičnine. Če bo Evropa ukrepom prikimala in jih bo potrdil parlament, pa bi novi ukrepi lahko začeli veljati že meseca avgusta.