Ministrstvo za zunanje zadeve je 18. marca 2014 uvedlo izredni nadzor o delovanju veleposlaništva v Canberri, in sicer zaradi udeležbe obsojenega pedofila Nicholasa Omana na odprtju slovenskega konzulata v Melbournu 7. marca letos. Udeležba je sprožila val ogorčenja med avstralskimi Slovenci.

Nadzor, ki se je končal 14. aprila, je pokazal, kot je v DZ tedaj povedal zunanji minister Karl Erjavec, da Omana ni bilo na seznamu povabljenih na odprtje konzulata. A po zaključku nadzora je zunanje ministrstvo od udeležencev dogodka prejelo dodatna pričevanja in slikovni material, ki so v nekaterih točkah spremenili del ugotovitev nadzora.

Izkazalo se je namreč, da Balažic, ki je funkcijo veleposlanika v Avstraliji prevzel leta 2011, nima več zaupanja dela avstralskih Slovencev, so sporočili iz Ukoma.

Zato je ministrstvo ocenilo, da niso več izpolnjeni objektivni pogoji, da bi Balažic še naprej opravljal naloge veleposlanika v Avstraliji. Kot je še navedeno v sporočilu, so dobri odnosi z organizacijami slovenskih izseljencev in pristen stik z njimi ena najpomembnejših zadolžitev slovenskega veleposlanika.

Doslej odpoklicani trije veleposlaniki

Veleposlanik v Avstraliji, ki ima sedež v Canberri, pokriva tudi Novo Zelandijo, Malezijo in Indonezijo.

V skoraj 23-letni zgodovini samostojne Slovenije so bili doslej odpoklicani trije veleposlaniki, so za STA pojasnili na MZZ.

Leta 2008 je bila zaradi povzročitve prometne nesreče v Sarajevu odpoklicana veleposlanica Nataša Vodušek. V letu 2010 pa sta odpoklicana dva veleposlanika, in sicer Borut Mahnič ter Peter Reberc. Oba sta po pojasnilih MZZ kršila zakon o zunanjih zadevah.

Mahnič je bil odpoklican zaradi kršitve določbe o poročanju veleposlanika MZZ o pomembnih vprašanjih v zvezi z delovanjem veleposlaništva ter izvajanjem navodil ministrstva. Reberc pa je po pojasnilih zunanjega ministrstva kršil ugled države, poleg tega ni izvajal navodil in nalog, ki mu jih je naložil MZZ.