Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je včeraj z enajstimi glasovi upokojencev in sindikalnih zastopnikov izglasoval sklep o izredni uskladitvi pokojnin v letošnjem letu. Čeprav je sprva kazalo, da bo 14 predstavnikov vlade in delodajalskih organizacij v 26-članskem svetu dovolj za zavrnitev predloga, je proti nazadnje glasovalo le sedem članov. Po en predstavnik vlade in delodajalcev sta se vzdržala, štirje predstavniki vlade pa so na seji manjkali.

Realna vrednost pokojnin pada…

»Nič ni narobe, tudi če je bila pobuda sprejeta. Bo pač vlada morala opraviti svojo nalogo in sklep podpreti ali zavrniti,« je po glasovanju povedala predstavnica Gospodarske zbornice Slovenije Tatjana Čerin. Po pokojninski zakonodaji se namreč izredna uskladitev pokojnin lahko opravi na predlog sveta Zpiza in ob soglasju vlade, če je bila v preteklem letu gospodarska rast pozitivna. Umar je že konec decembra za leto 2014 napovedal 2,5-odstotno rast BDP, končni uradni podatek pa bo statistični urad najverjetneje sporočil danes.

»Čas je, da se konča obdobje varčevanja pri pokojninah in da tudi upokojenci užijejo sadove gospodarske rasti,« je poudarila Lučka Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ob Branku Pintarju iz Sindikata upokojencev Slovenije sopredlagateljica izredne uskladitve. Kot je opozorila, vlada z interventnimi ali proračunskimi zakoni že pet let delno ali v celoti preprečuje uskladitev pokojnin z rastjo plač oziroma cen življenjskih potrebščin, zato je realna vrednost pokojnin (glede na inflacijo) v tem obdobju padla že za 7,9 odstotka.

… a prihajajo redno

Da je treba gledati širšo sliko, pa je ocenila Tatjana Čerin in opozorila, da se je že ob sprejemanju rebalansa letošnjega proračuna v preteklem tednu izkazalo, da državi denarja zmanjkuje na vseh koncih. »V januarju se je število brezposelnih spet izredno povečalo, na 124.000. Povečuje se število mladih brezposelnih, državi pa zmanjkuje denarja za aktivne politike zaposlovanja, za javna dela, tudi programi Jamstva za mlade ne delujejo, kot bi morali… Upokojenci pa so tudi v najbolj kriznih letih pokojnine prejemali na predpisan datum v mesecu,« je izpostavila Čerinova.

Toda Böhmova je poudarila, da v nasprotju z redno uskladitvijo državi izredne uskladitve pokojnin ni treba financirati iz proračuna. Potrebnih 30 do 45 milijonov evrov zanjo naj bi zagotovila Kapitalska družba (Kad).

Njen predsednik Bachtiar Djalil je članom sveta zagotovil, da Kad ta denar ima na voljo, pa čeprav bo moral letos upokojencem nameniti tudi 19 milijonov evrov za dodatek za rekreacijo. Vendar pa je Djalil hkrati opozoril, da dolgoročno tako visokih zneskov pokojninski blagajni ne bodo mogli nakazovati, ne da bi ob tem prodajali svoje naložbe. Iz dividend in obresti namreč družba vsako leto prejme le od 20 do 25 milijonov evrov.

Cerar ne bo soglašal

Naj ob tem dodamo, da po zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015 tudi letos redne uskladitve pokojnin ne bo. Vlada pa je že prejšnji teden ob sprejemanju rebalansa letošnjega proračuna zavrnila tudi možnost izredne uskladitve pokojnin. Da od svoje odločitve ne bo odstopila, je premier Miro Cerar ponovil včeraj, ko je poudaril, da vlada ne more in ne sme dati soglasja k izredni uskladitvi pokojnin, če želi ohraniti zaveze do državljanov in mednarodnih aktov. Potrdil pa je dogovor koalicijskih partnerjev, ki ga je v zameno za podprtje rebalansa izsilila stranka upokojencev DeSUS, da bodo pokojnine usklajevali že takoj na začetku leta 2016, če bo letošnja gospodarska rast res več kot 2,5-odstotna.