Čeprav je Gregor Virant med letoma 2008, ko je bil še minister za javno upravo, in 2011 potoval s cenejšimi letalskimi vozovnicami Adrie Airways, do katerih ni bil upravičen, sam pri njihovi odobritvi ni imel nobene vloge. Prek svoje znanke jih je namreč urejala njegova soproga Nana Brejc Virant, zato ni mogoče sklepati, da je Virantova družina cenejše vozovnice prejela zaradi ministrovega položaja.

Tako bi lahko povzeli ključno od ugotovitev v postopku preiskave cenejših letalskih vozovnic, ki jih je komisija za preprečevanje korupcije (KPK) objavila včeraj. To je storila še isti dan, ko smo v Dnevniku poročali, da je komisija postopek, ki ga je odprla aprila lani, zaključila in v njem »oprala« ime ministra Viranta. Toda če v KPK še v četrtek svojih ugotovitev niso želeli razkriti, pri čemer so se sklicevali na poslovno tajnost podatkov, ki so jih pridobili v Adrii Airways, so si včeraj premislili. Na svoji spletni strani so objavili »del ugotovitev« in to utemeljili z »javnim interesom«.

KPK uradno: Virant dobival karte prek zvez

Kaj je torej v povezavi z Virantom ugotovila KPK? Od včeraj je nesporno, da je aktualni minister za notranje zadeve tudi v času, ko je v prvi vladi Janeza Janše vodil ministrstvo za javno upravo, letel z vozovnicami, ki jih je lahko dobil le prek zvez. To je potrdila tudi KPK. Zanjo je na načelni ravni »nesprejemljivo, da so oziroma bi bile osebe, ki zasedajo ali so zasedale pomembna delovna mesta v javnem sektorju, prejemniki cenejših letalskih vozovnic pod ugodnimi pogoji od Adrie Airways, ki je v večinski lasti države«. In na tej točki se njeno »obračunavanje« z Virantom bolj ali manj neha.

Poglejmo podrobneje. Iz poročila je mogoče razbrati, da je KPK pregledala dva sklopa vozovnic, s katerimi je letela družina Virant. Prvi izhaja iz leta 2008, ko je bil Virant minister za javno upravo. Takrat je on oziroma njegova soproga kupila vozovnici za dve Virantovi potovanji v Pariz. Vsaka od teh ga je stala sto evrov. Po isti ceni je letel tudi v Bruselj, in to skupaj z družino. Vse vozovnice so iz prodajnega razreda N, ki jih zakonca Virant ne bi mogla kupiti v redni prodaji. Namenjene so namreč zaposlenim v Adrii Airways, prodajnim agentom in delegatom na kongresih letalske industrije za lete v ekonomskem razredu.

Ponovimo torej še enkrat: Virant je kot član vlade, ki je upravljala državni delež v Adrii, med slovenskim predsedovanjem EU pa je to družbo najela za enega od dveh izvajalcev letalskih prevozov, pri tej isti Adrii kupoval vozovnice po ceni, nekajkrat nižji od tiste v njihovi redni prodaji. Zakaj torej KPK pri tem ni zaznala suma korupcijskega tveganja? Ker je – kot je zapisala v poročilu – »brez dvoma ugotovila, da za odobritev cenejših letalskih vozovnic ni posredoval takratni minister Virant«, ampak njegova soproga. Ta je cenejše vozovnice uredila v dogovoru z znanko M. B., nekdanjo sošolko zakoncev Virant in prijateljico takratnega komercialnega direktorja Adrie Airways Tomaža Kostanjška.

Virant ni kriv, ker so poceni vozovnice dobili tudi drugi

»Ministrova družina ni prejela cenejše vozovnice zaradi ministrove funkcije, temveč je v razmerah pravne neurejenosti, netransparentnosti in arbitrarnosti (na Adrii Airways, op. a.) cenejše vozovnice uredil 'prijatelj prijateljice',« je pri analizi potovanja družine Virant v Bruselj poudarila KPK. In dodala: »Da ugodnejša cena ni bila povezana z (Virantovo, op. a.) javno funkcijo, izhaja tudi iz dejstva, da je M. B. (...) dostop do cenejših vozovnic omogočila tudi različnim drugim osebam.« Gre za najmanj nenavaden argument. Ne samo to, da je materialno korist, torej cenejše vozovnice, v tem primeru prejel minister Virant. KPK je očitno prepričana, da Virant za to, da mu je soproga vozovnice z velikim popustom odobrila prek zvez, sploh ni vedel. Prav to je na zagovoru komisiji oktobra 2013 povedal tudi sam Virant.

Drugi sklop vozovnic se nanaša na obdobje po koncu Virantovega ministrovanja v prvi Janševi vladi. KPK je v postopku analizirala pet letalskih vozovnic, čeprav je v tem času opravil kar šestnajst potovanj z vozovnicami iz razredov, ki jih ni mogoče kupiti v redni prodaji. Posebnih ugotovitev o teh vozovnicah komisija ni objavila, poudarila je le, da je Virant komisiji posredoval elektronska sporočila, ki izkazujejo način naročila in nakupa vozovnic.

Se bo policija pri preiskavi oprla na ugotovitve KPK?

Dejstvo, da ga je KPK oprala sumov koruptnih ravnanj, bo ministru Virantu nedvomno pomagalo tudi v morebitnem predkazenskem postopku. Na Policijski upravi (PU) Kranj so namreč pojasnili, da gorenjski kriminalisti glede nepravilnosti pri odobravanju cenovno ugodnih vozovnic Adrie Airways »preverjajo sume koruptnih ravnanj z namenom ugotovitve razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti«. Pri tem delujejo po usmeritvah državnega tožilstva, sodelujejo pa predvsem s KPK. Po naših informacijah bodo prav končne ugotovitve protikorupcijske komisije vplivale na njihovo odločitev, ali in proti komu sprožiti kazenski pregon.

Da v povezavi z Dnevnikom vodijo postopek zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe osebnih podatkov, so včeraj tudi uradno potrdili na Policijski upravi (PU) Ljubljana. »Policisti bodo v predkazenskem postopku preverili vse okoliščine in zbrali potrebna obvestila,« so pojasnili. Kot smo poročali, je urad informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar avgusta lani vložil kazensko ovadbo zoper neznanega storilca zaradi »namernega posredovanja podatkov« iz Adrie Airways. Na PU Ljubljana so tako Dnevnikovi novinarki, avtorici člankov o aferi Adria, povabili na razgovor, ki bo konec meseca.