Kot je v izjavi za STA pojasnil Veber, je namreč DZ tisti, ki pelje postopke za morebitno novo imenovanje vlade in "razrešitev nastale situacije".

DZ namreč mora vedeti, ali je treba delo organizirati tako, da se ti postopki izpeljejo še pred parlamentarnimi počitnicami. A obenem Veber ne izključuje možnosti, da bi bile predčasne volitve lahko tudi v tem času, zlasti, če bi to narekoval položaj države.

Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer pa je v ponedeljek omenil odločitev ustavnega sodišča, ki da je "prinesla nek nov trenutek in razmislek vsem tistim, ki menijo, da se volitve in sestavljanje vlade lahko zgodijo sredi avgusta". Kot je dejal, je treba spoštovati določilo, da volitev ne more biti, ko so ljudje na počitku oziroma niso v državi.

Veber: Poletni meseci niso najbolj idealni

A Veber je opozoril, da je ustavno sodišče zavzelo stališče do referenduma, njegovega pomena pa da ni mogoče primerjati s pomenom državnozborskih volitev. Zato je treba biti previdnejši, pravi, saj v zakonu ni zapisano, da volitve poleti niso mogoče. Na referendumu se namreč vendarle odloča o posameznem zakonu ali vprašanju, na volitvah pa o funkcioniranju države, zato je pomen veliko širši.

Ob tem je priznal, da poletni meseci zagotovo niso primeren čas za volitve s tega vidika, da je takrat res veliko ljudi lahko na počitku ali v tujini. A "če bi tako narekovale potrebe države in bi se položaj drastično poslabševal, bi morali imeti v mislih tudi to", je dodal Veber in poudaril, da je treba spoštovati v zakonodaji predvidene roke.

Veber se je dotaknil tudi možnosti izvedbe predčasnih državnozborskih volitev skupaj z lokalnimi volitvami, ki jih bo razpisal v obdobju med 10. avgustom in 5. oktobrom. Pojasnil je, da bi bilo termin ob upoštevanju procedur in zakonodaje mogoče uskladiti med njim, ki kot predsednik DZ razpiše lokalne volitve, in predsednikom republike Borutom Pahorjem, ki razpiše državnozborske volitve.

Za dvojne volitve jeseni mora Bratuškova odstopiti sredi julija

Po grobih ocenah bi sicer premierka morala odstopiti nekje sredi julija, če bi želeli državnozborske volitve imeti jeseni oziroma jih izpeljati skupaj z lokalnimi.

A Bratuškova še ni sprejela dokončne odločitve glede morebitnega odstopa s funkcije predsednice vlade, saj se želi najprej pogovoriti s koalicijo. Sestali se bodo predvidoma čez vikend. Predsednik republike Borut Pahor pa ji je na današnjem sestanku pojasnil, da se odpoveduje možnosti predlagati novega mandatarja. Če bi enako storili tudi ostali, ki imajo pravico do takšnega predloga, gre Slovenija "absolutno lahko na predčasne volitve še pred poletjem in Alenka Bratušek ne bo ovira za to", je dejala premierka.

Je pa Bratuškova že izstopila iz največje vladne stranke PS, ki jo je do nedavnega vodila. Prav tako je že več poslancev napovedalo izstope iz poslanske skupine, ki bodo Vebra o tem obvestili v sredo.

Kot je ocenil Veber, bi bilo zelo nujno, da ga ti poslanci čim prej obvestijo o statusu poslanske skupine, saj bo to ključno tudi za delo na kolegiju predsednika DZ.