Medtem ko se je v Ljubljani vpis v osnovne šole že zaključil, v mnogih občinah po Sloveniji otroke, ki bodo prihodnje leto obiskovali prvi razred, vpisujejo vse do konca februarja. Vabila k vpisu so starši prejeli od šole iz tako imenovanega matičnega šolskega okoliša, torej od šole, ki je blizu njihovega stalnega oziroma začasnega prebivališča.

Starši imajo pravico vpisati otroka v javno ali v zasebno osnovno šolo. Tisti, ki bi radi svojega otroka vpisali v zasebno šolo, morajo to sporočiti javni šoli iz svojega šolskega okoliša. Prav tako morajo matično šolo obvestiti, če zasebna šola otroka sprejme in vpiše. Lahko pa se zgodi, da zasebna šola otroka zavrne. V tem primeru ga je dolžna sprejeti javna šola iz njegovega šolskega okoliša.

Selekcija v zasebnih šolah

Zavrnitve otrok, ki bi jih starši radi vpisali v zasebne šole, niso redke. V teh (za zdaj) redkih šolah imajo namreč na voljo le omejeno število vpisnih mest, ki se ga morajo držati ne glede na zanimanje. V prvi razred ljubljanske waldorfske osnovne šole se želi vpisati okoli 100 otrok, prostora pa imajo po besedah direktorja Iztoka Kordiša le za polovico. O tem, kateri otroci bodo smeli zasesti njihove učilnice, bodo odločali intervjuji, ki jih z družino vsakega otroka posebej opravijo pred vpisom. Potekali bodo v spomladanskem času, pomembno besedo pri tem, ali otroka sprejeti v svoje vrste ali ne, pa imajo bodoči razredniki. Med pogovorom se osredotočajo tudi na složnost družine pri odločitvi za waldorfsko pedagogiko. »Če je eden od staršev za, drugi pa proti ali okleva, vključitev ni smiselna, saj bi povzročala prepir v družini,« pravi Kordiš.

V zasebni osnovni šoli montessori so 14 bodočih prvošolcev med precej več prijavljenimi že izbrali, pravi direktorica Montessori inštituta mag. Melita Kordeš Demšar. Predprijave so zaključili že novembra lani. Ustrezne prvošolčke izbere posebna komisija, pravi Kordeš-Demšarjeva. Prednost imajo tisti, katerih starejši sorojenci že obiskujejo šolo montessori, in tisti, ki so obiskovali vrtec s takšno pedagogiko.

Z bratci in sestricami svojih šolarjev prvošolske klopi prednostno napolnijo tudi v zasebni osnovni šoli Alojzija Šuštarja, pravi direktor Zavoda svetega Stanislava, v okviru katerega šola deluje, dr. Roman Globokar. Kadar je zanimanja več, kot je na voljo mest za prvošolčke, pa po njegovih besedah poskrbijo, da so razredi uravnoteženi po spolu, upoštevajo tudi socialne kriterije družine, s katero se pred vpisom v šolo pogovorita ravnateljica in svetovalna delavka.

V šolo eno leto pozneje

Starši morajo v 1. razred vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati osnovno šolo, dopolnili šest let. A vstop otroka v šolo lahko za eno leto tudi odložijo, in sicer če tako predlagajo sami, če tako meni zdravstvena služba oziroma če je tako predlagano v odločbi o usmeritvi otrok s posebnimi potrebami. Po podatkih izobraževalnega ministrstva je otrok, ki gredo v šolo pozneje, kot bi morali, v zadnjih letih okoli pet odstotkov v celotni generaciji. O odložitvi začetka šolanja na koncu odloči ravnatelj na podlagi obrazloženega mnenja posebne strokovne komisije. Tudi to imenuje ravnatelj, sestavljajo pa jo šolski zdravnik, svetovalni delavec in vzgojitelj oziroma učitelj. O svoji odločitvi izda upravno odločbo, na katero se starši, če se z njo ne strinjajo, lahko pritožijo.

Precej staršev želi svojega otroka vpisati v javno šolo zunaj svojega šolskega okoliša. Kljub vsemu ga morajo najprej vpisati v šolo v svojem primarnem šolskem okolišu. Najkasneje v štirinajstih dneh po izteku roka za vpis pri šoli, v katero želijo vpisati otroka, pa vložijo vlogo za prepis. Čeprav vlogo za soglasje o prepisu rešuje zaprošena šola, pri tem sodelujeta obe šoli, opozarjajo na ministrstvu. Zaprošena šola namreč ni dolžna ugoditi vlogi staršev, če bi se s tem poseglo v njeno organizacijsko in kadrovsko strukturo ter prostorske zmogljivosti. Lahko pa se v to vključi tudi občina kot ustanoviteljica, ki lahko najmanj tri mesece pred vpisom določi in sporoči šolam podrobnejše pogoje za izdajo soglasja za prepis. Šola, na katero so starši naslovili vlogo za prepis, je o tem dolžna odločiti najkasneje v tridesetih dneh od dneva, ko je vlogo prejela.