V novem 90-članskem parlamentu bo po za zdaj še neuradnih podatkih sedelo 32 žensk ali štiri več kot v iztekajočem se mandatu. Zastopanost žensk je s 35,6-odstotnim deležem doslej najvišja. Najnižja je bila leta 1996, ko jih je bilo izvoljenih manj kot osem odstotkov, prvič pa smo 30-odstotni delež presegli na volitvah 2011.

Stranka Mira Cerarja (SMC), ki je dobila 36 mandatov, bo v parlament prispevala 17 poslank. Še nekoliko močneje bodo ženske zastopane v Zavezništvu Alenke Bratušek (ZaAB), saj jih bo v njihovih poslanskih klopeh sedela kar polovica. Nežnejši spol ima najmanj predstavnic v Združeni levici (ZL), kjer si je mesto izborila le igralka Violeta Tomič, in, pričakovano, v SDS, kjer jih med 21 poslanci najdemo manj kot četrtino (5).

Povprečna starost novega državnega zbora (DZ) znaša 47,3 leta (leta 2011 slabih 51 let). Najstarejši so v DeSUS, v povprečju so stari 58 let, sledi ZaAB z 52 leti. Najmlajša je Združena levica: povprečni poslanec ZL ima 40 let in pol. Poslanci SMC so v povprečju stari 47 let, poslanci SDS pa 45 let.

V parlamentu bo sedelo le šest poslancev, mlajših od 30 let, najmlajši je 23-letni Andrej Čuš iz SDS, ki je poslanec že v sedanjem sklicu. Po drugi strani je šest poslancev starejših od 60 let; najstarejša je Marjana Kotnik Poropat (DeSUS) s 70 leti – tudi ona je poslansko mesto ohranila.

Najbolj izobraženi v SMC

Nova sestava DZ bo imela precej visoko izobrazbeno strukturo. Več kot srednješolsko izobrazbo ima 76 od skupno 90 novoizvoljenih poslank in poslancev. Od tega jih ima 51 visokošolsko oz. univerzitetno izobrazbo, 15 je magistrov znanosti, deset pa doktorjev znanosti.

Najbolj izobraženo sestavo ima SMC, saj je med poslanci kar sedem doktorjev znanosti in šest magistrov znanosti. Z dvema doktorjema znanosti se lahko pohvali Združena levica, z enim pa SDS, ki ima tudi štiri magistre znanosti. Dva magistra znanosti sta bila izvoljena še na listi ZaAB, po eden pa na listah DeSUS, NSi in SD.

Stranka Mira Cerarja ima šest diplomiranih ekonomistov, prav toliko bodočih poslancev pa se, tako ali drugače, ukvarja s pravom. SDS ima tri diplomirane ekonomiste, a tudi tri, ki so zgolj gimnazijski maturantje. Medtem ko je v DeSUS največ pravnikov (trije), pa v Združeni levici izrazito prevladujejo sociologi – med šestimi poslanci so takšni kar štirje, eden je filozof, edina ženska predstavnica pa je dramska igralka. V novi sestavi DZ je sicer tudi pet upokojencev in dva študenta.

Največ starih imen v SDS

V novem mandatu državnega zbora bo sedeže v poslanskih klopeh obdržalo le 26 dosedanjih poslancev, kar je najmanj doslej (na volitvah leta 2011 je bilo novih obrazov 56, letos 64). Na prejšnjih volitvah leta 2011 je poslanske sedeže obdržala slaba polovica poslancev, na volitvah v preteklosti pa je bil ta delež še precej višji. Največ novincev bo v parlamentu zastopalo SMC, saj bo vseh 36 poslancev te stranke prvič sedlo v poslanske klopi. Prvič bo dobilo poslanski mandat tudi vseh šest novoizvoljenih poslancev Združene levice. Največ starih imen ohranja SDS, saj jih je od 21 novoizvoljenih poslancev funkcijo v iztekajočem se mandatu opravljalo kar trinajst.