Kot so v današnjem sporočilu zapisali v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), se ne strinjajo z oceno IMF o potrebnosti prestrukturiranja javnih izdatkov na področju socialne varnosti.

"Ob povečevanju revščine in upadu razpoložljivih dohodkov bi namesto pozivov k morebitnem krčenju izdatkov za socialno varnost pričakovali pozive k povečevanju sredstev za raziskave in razvoj in njihove učinkovitosti ter k učinkovitem črpanju kohezijskih sredstev," so opozorili. Pričakovali bi tudi pozive k povečanemu obsegu investiranja.

Ne strinjajo se tudi z opozorili IMF o "zmotni obrambi nacionalnih interesov" in v povezavi s tem pozivom po močni privatizaciji, ki naj bi bila močan signal za mednarodne investitorje.

"Državno lastništvo podjetij samo po sebi namreč ni problem v okolju, ki spoštuje pravila korporativnega upravljanja. Zaradi slednjega ZSSS ponovno poziva k uporabi mednarodnih načel in smernic korporativnega upravljanja družb v državni lasti," so podarili.

ZSSS pa se strinja z opozorilom o šibkosti slovenskega korporativnega upravljanja, potrebnosti prestrukturiranja zelo zadolženega zasebnega sektorja ter povečani transparentnosti in izogibanju moralnega hazarda, ki po mnenju ZSSS izhaja iz povezanosti bank, podjetij in politike.

"Ne samo ZSSS, tudi poročilo Komisije za preprečevanje korupcije 2012/2011 opozarja na to, da je padec konkurenčnosti Slovenije posledica ujetja države in 'ekonomskega rentništva'," so poudarili.

Strinjajo se tudi s pozivom k postopni fiskalni konsolidaciji, z namenom postopnega uravnoteženja proračuna in vzpostavitve nadzora nad javnim dolgom.

V ZSSS predloge mednarodnih ekonomskih organizacij, kot sta IMF in Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), jemljejo z veliko rezervo. "Še posebej, odkar je IMF novembra lani javno priznal, da je močno podcenil vpliv ostrega varčevanja na gospodarsko dejavnost. S čimer je dejansko pripomogel k razmahu gospodarske recesije v Sloveniji," so dodali.

ZSSS ob tem opominja domačo politično javnost, "naj bo zelo previdna pri citiranju dokumentov IMF in ostalih mednarodnih ekonomskih organizacij". "Kakor vidimo, njihova priporočila in zaključki niso vedno suho zlato," so še zapisali.