V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) menijo, da bi bilo treba v sporazumu ukiniti določbo o šestmesečnem trajanju "prostovoljne" vrnitve v državo izvora po preteku triletnega delovnega dovoljenja ter bi bilo treba sporazum spremeniti tako, da bi se preprečilo možnosti izkoriščanja delavcev iz BiH.

Kot opozarja ZSSS, sporazum namreč določa, da lahko delavec iz BiH, kateremu poteče triletno delovno dovoljenje, le-tega podaljša za nadaljnja tri leta pod pogojem, da je bil pred tem najmanj eno leto zaposlen in da ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi še najmanj za eno leto. V nasprotnem primeru se mora "prostovoljno" vrniti v državo izvora za najmanj šest mesecev.

sporazum vrača migrante iz BiH v razmere pred spremembo zakona o zaposlovanju in delu tujcev

ZSSS meni, da sporazum vrača migrante iz BiH v razmere pred spremembo zakona o zaposlovanju in delu tujcev, ko je bila za pridobitev osebnega delovnega dovoljenja potrebna najmanj dvoletna neprekinjena zaposlitev pri istem delodajalcu. Posledica te ureditve je bila to, da kar nekaj delodajalcev svojim delavcem preprosto prenehalo izplačevati plače, dodaja sindikat.

S tem so po navedbah ZSSS delavce silili, da so podali izredno odpoved, saj so vedeli, da delavci v tem primeru ne bodo izpolnili pogoja za pridobitev osebnega delovnega dovoljenja. "Delodajalci so sistemsko ureditev pridobivanja osebnega delovnega dovoljenja izkoristili za ekonomsko izkoriščanje delavcev," so zapisali.

Navajajo tudi primere, ko so delodajalci migrantom prekinili pogodbo o zaposlitvi za en sam dan, kar je pomenilo, da po dveh letih niso pridobili pravice do osebnega delovnega dovoljenja.

Delavec, kateremu delodajalec npr. ne izplačuje plač, bo soočen z dilemo

Vse to se lahko ponovi na podlagi predlaganega sporazuma, saj je dovolj enodnevna prekinitev pogodbe o zaposlitvi v zadnjem letu in delavec migrant bo moral po treh letih "prostovoljno" iti domov. Delavec, kateremu delodajalec npr. ne izplačuje plač, bo soočen z dilemo: ali iti v postopek izredne odpovedi zaradi neizplačanih plač in "prostovoljno" iti domov za najmanj šest mesecev ali pa vztrajati pri nepoštenem delodajalcu, ki ne izplačuje plače, zato da se mu lahko podaljša delovno dovoljenje.

V ZSSS pravijo, da določba o vrnitvi v državo izvora za najmanj šest mesecev uvaja sistem krožnih migracij in da je v nasprotju z zakonom o tujcih, po katerem je pogoj za pridobitev stalnega bivališča petletno neprekinjeno bivanje v Sloveniji na osnovi dovoljenja za začasno bivanje oz. v primeru, če je odsotnost osebe iz Slovenije v tem obdobju največ šest zaporednih mesecev.

Sprašujejo se tudi, kako bo ta sporazum vplival na izvajanje novega zakona o zaposlovanju in delu tujcev, po katerem imajo tujci s stalnim bivanjem in s statusom begunca prost dostop do slovenskega trga dela.

Sporazum tudi določa, da se v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delavca migranta takoj sprožijo postopki za vrnitev delavca v državo izvora. To pomeni, da bo delavec, ki bo sprožil izredno odpoved delovnega razmerja zaradi neizplačevanja plač moral zapustiti Slovenijo.

Migranti ne bodo upali dati izredne odpovedi zaradi neizplačevanja plač

Glede na sporazum se bo moral delavec po prvem letu zaposlitve v primeru, da bo odpovedal pogodbo o zaposlitvi, v 30 dneh ponovno vključiti v socialno zavarovanje v državi na podlagi nove zaposlitve ali samozaposlitve. Zato si po mnenju ZSSS migranti ne bodo upali dati izredne odpovedi zaradi neizplačevanja plač, saj bodo v tem primeru imeli en mesec časa, da si poiščejo novo zaposlitev.

ZSSS je ta poziv objavila že ob evropskem dnevu boja proti trgovini z ljudmi 18. oktobra, saj da je koncept krožnih migracij, kot ga uvaja sporazum, le oblika ekonomske trgovine z ljudmi.

Vlada je besedilo predloga zakona o ratifikaciji sporazuma in protokola o izvajanju sporazuma potrdila 8. novembra, v sredo pa ga bo obravnaval odbor DZ za zunanjo politiko.