»Kar bo nova vlada počela, naj počne z mislijo na ohranjanje obstoječih in ustvarjanje novih delovnih mest,« je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Semolič. V Sloveniji je trenutno 125.000 brezposelnih in smer gibanja te številke bo pokazatelj uspešnosti te vlade, je dodal.

Sindikati si od nove vlade predvsem želijo spoznanja, da mora iti po povsem drugi poti, kot pa je hodila sedanja vlada. »Številni neoliberalni koncepti, ki prihajajo iz Bruslja in nekaterih evropskih institucij, ki se jih je prejšnja vlada tako oklepala, niso pravi,« je poudaril Semolič. V ospredje namreč dajejo interese kapitala, pozabljajo pa na ljudi, je bil kritičen.

Nova vlada bi morala namesto tega prisluhniti Mednarodnemu denarnemu skladu, ki je spoznal svojo zmoto in ugotovil, da drastično znižanje proračunskega primanjkljaja izrazito močno prizadene gospodarsko rast. Semolič se sicer strinja s ciljem stabilizacije javnih financ, a si ga ne bi smeli prizadevati doseči prehitro in z brutalnim varčevanjem. »Znižanje proračunskega primanjkljaja na tri odstotke BDP v enem letu je krut cilj,« je dejal.

Konkretno novi vladi predlaga, naj popravi napako, do katere je prišlo z znižanjem davka od dohodkov pravnih oseb. Ta ukrep namreč ni dal pričakovanega rezultata, saj se prihranki delodajalcev niso prelili v nova delovna mesta in povečanje konkurenčnosti gospodarstva. Podobno velja za socialne prispevke, ki jih plačujejo delodajalci.

»O ključnih razvojnih ciljih in vrednotah naj odločajo ljudje,« so prepričani v ZSSS. Zato bodo še posebej občutljivi do sprememb na področju referendumske ureditve, je napovedal Semolič, ki ugotavlja, da so dosedanjo referendumsko zakonodajo zlorabljale izključno politične stranke. Novo vlado je tudi opozoril, da se ne sme odpovedati socialnemu dialogu, ki je po njegovih besedah pomembna civilizacijska pridobitev naše države.

Javne storitve morajo ostati javne in ne smejo postati plen tržnih zakonitosti in privatizacij, je nadaljeval. Glede privatizacije državnega premoženja pa je menil, da bi se morala nova vlada odpovedati napačni miselnosti, da je država že vnaprej slab lastnik, tujci pa boljši upravljalci premoženja kot domači lastniki. »Apriorno poveličevanje tujega kapitala je zagotovo napaka, še posebej v času krize,« je ocenil.

V ZSSS pričakujejo tudi pomembne premike na področju krepitve pravne države, medtem ko bi morali imeti pri insolventnih postopkih prednost delavci. Zdajšnja zakonodaja izrazito favorizira banke upnice, je dejal Semolič in predlagal, naj bodo v okviru insolventnih postopkov najprej poplačane terjatve delavcev.

Nova vlada naj se čim prej loti tudi spremembe definicije minimalne plače. Zdajšnja definicija je namreč krivična, saj ne upošteva dela ponoči ali v izmenah in uspešnosti, je pojasnil.