Na ZSSS opozarjajo na polletno poročilo o poslovanju Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki kaže, da bo treba v prihodnje leto prenesti 84 milijonov evrov plačil, v prihodnjem letu pa bo predvidoma zmanjkalo 140 milijonov evrov. Na podlagi poročila je zveza sindikatov tudi dala pobudo za sklic seje Ekonomsko-socialnega sveta, na kateri bi obravnavali zaostrujoče se stanje v zdravstvu. Seja bo v petek.

Böhmova je na današnji novinarski konferenci dejala, da s tem želijo spodbuditi vlado in poslance, da še pravočasno preprečijo zlom enega od stebrov socialne države. "To je zadnji trenutek, da se odločimo, da je zdravje ena naših prioritet," je dejala.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič pa je napovedal, da bodo sindikati zaostrili svoje aktivnosti, če se politiki ne bodo odzvali hitro in v skladu z njihovimi pričakovanji.

Soglasja glede ukrepov ni bilo

Poročilo ZZZS po mnenju Böhmove pomeni streznjenje, saj je denarja zmanjkalo. ZZZS je tako v polletnem poročilu prvič po letu 1992 napovedal, da je zmožnost zavoda za financiranje obstoječega obsega programa in pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v prihodnjem letu ob danih pogojih precej zmanjšana oz. celo ogrožena.

Böhmova opozarja, da je bil postopek sprejemanja interventnega zakona, ki bi omogočil dodatna sredstva v zdravstveni blagajni in s katerimi so soglašali tudi v zvezi sindikatov, ustavljen, saj v koaliciji niso dosegli soglasja glede ukrepov. Sedaj pa ni videti, da bi vlada pripravljala kakršne koli ukrepe, da bi preprečila zlom zdravstva, je dejala.

Alibi za privatizacijo in ukinjanje pravic

Böhmova se tako boji, da "vlada ne ukrepa, ker nekaterim interesnim skupinam v tej državi ustreza, da bi prišlo do zloma obveznega zdravstvenega zavarovanja, saj bi bil to alibi za privatizacijo, ukinjanje pravic in uvajanje nadstandardnih zavarovanj". V ZSSS so prepričani, da bi to povzročilo zaostrovanje revščine, hude socialne stiske ter da bi zdravje postalo privilegij bogatih.

Med predlogi ZSSS za reševanje zdravstvenega sistema je enakomernejše vplačevanje prispevkov v zdravstveno zavarovanje, kar je bil tudi eden ključnih ukrepov v interventnem zakonu. Böhmova je opozorila tudi, da državni proračun nič ne prispeva v zdravstveno blagajno, čeprav so bile dvignjene trošarine na več izdelkov, ki predstavljajo grožnjo za zdravje prebivalstva. Poleg tega Böhmova vidi možnosti optimizacije javnega naročanja, izločitve posrednikov itd.

Politiki se izmikajo problemu

Semolič tudi pravi, da želijo "izvesti pritisk na politike, saj so ti tisti, ki se izmikajo problemu". Po njegovem mnenju je najslabše, kar se sedaj dogaja, da si politiki pravijo: "Pa bo, kar bo." To bo po njegovem prepričanju zagotovo privedlo do zloma zdravstvenega sistema. "Odgovornost ministrstva za zdravje in vlade je, naj nemudoma ukrepa," je dejal.

Upravni odbor ZZZS vlado poziva k ukrepom za ohranitev stabilnosti zdravstva

Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) vlado opozarja, da bo ZZZS ob nespremenjenih pogojih ob koncu leta 2016 beležil 315 milijonov evrov kumulativnega primanjkljaja. Zato so nujno potrebni sistemski ukrepi, da bi ohranili stabilnost poslovanja ZZZS in celotnega sistema obveznega zdravstvenega zavarovanja, poziva ZZZS.

Upravni odbor ZZZS v dopisu, ki ga je danes naslovil na vlado, opozarja na zaskrbljujoče projekcije financiranja programa in pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Kot opozarjajo, ZZZS po letu 2012 ne razpolaga več s prostimi sredstvi na računih, torej nima več sredstev rezervnega sklada, niti prostih sredstev splošnega sklada. Zato nima lastnega vira za pokrivanje letnih primanjkljajev.

Ob tem navajajo, da je ZZZS od leta 2009 izvajal številne ukrepe za zagotovitev finančno vzdržnega poslovanja. Ukrepi so bili usmerjeni predvsem v zniževanje cen zdravstvenih storitev in zniževanje odhodkov, ki jih neposredno pokriva ZZZS - prenašanje stroškov na dopolnilne zdravstvene zavarovalnice.

V štirih letih privarčevali dobre pol milijarde

Od leta 2009 do danes so tako z vsemi ukrepi privarčevali 520 milijonov evrov, pri čemer ne upoštevajo prenosov plačil na naslednje leto.

Pri tem, kot navajajo, ZZZS nima pristojnosti za sprejemanje ukrepov na področju odhodkov za zdravstvene storitve in na področju ostalih odhodkov, ki so posledica zakonsko določenih pravic. Ob tem pa opozarjajo, da so notranje rezerve v sistemu izvajanja obveznega zdravstvenega zavarovanja v glavnem že izčrpane.

Zaradi stalnega zmanjševanja sredstev za izvajanje zdravstvenih storitev so se v finančnih težavah znašli tudi izvajalci.

Še tretje leto nelikvidni?

Upravni odbor ZZZS tudi opozarja, da bodo v prihodnje leto moral prenesti plačilo 84 milijonov evrov. Tako bodo že tretje leto nelikvidni. Letos bo nelikvidnost nastopila okoli 16. decembra.

Na ZZZS ocenjujejo, da bo po trenutnih ocenah tekoči nepokriti primanjkljaj v prihodnjem letu znašal 105 milijonov evrov, zaradi dodatnega prenosa stroškov iz letošnjega leta na prihodnje, pa bo ZZZS v prihodnjem letu beležil 140 milijonov evrov minusa.

Po njihovih ocenah bo zavod v letih 2015 in 2016 beležil med 84 in 90 milijonov evrov minusa. Tako bo kumulativni primanjkljaj ob koncu leta 2016 predvidoma dosegel 213 milijonov evrov, kar znaša 13 odstotkov letnih odhodkov zdravstvene blagajne, so še zapisali v dopisu vladi.